Престоницу Олимпијаде 2014. учиниће удобном за инвалиде
Сочи, место одржавања Олимпијских и Паралимпијских игара 2014. године, постаће узоран град без препрека – место где је удобно и обичним људима, и људима са здравственим ограничењима. Инвалид није болестан човек: он је у стању да активно учествује у свим сферама живота и има једнака права са свима.
Последњих година у Русији се доста чини за стварање удобних услова за људе са ограниченим могућностима. Тим пре то је важно за организаторе Паралимпијских игара, за које се припрема Сочи, рекао је посланик Државне думе, генерални секретар Паралимпијског комитета Русије Михаил Трентјев.
Сви спортски објекти ће бити доступни за људе са инвалидношћу – не само за спортисте, већ и за публику. Утврђен је програм Средина без препрека, према којој ће читав Сочи постати доступним за кретање у колицима и за људе са слабим видом. То се тиче и саобраћајних чворова. Сочи ће бити узоран град за одмор и бављење спортом људи са ограниченим могућностима. Овај модел ће затим преузети други региони, како би сви градови били удобни за инвалиде.
Пре неколико година руски шампиони и освајачи медаља на Паралимпијским играма направили су фонд подршке инвалида Јединствена земља, чији председник је Михаил Трентјев. Брисати лажне стереотипе, пропагирати могућности инвалида, помагати им у самореализацији – такви су задаци организације. Један од главних проејката је фестивал Спорт једнаких могућност, каже председник фонда.
Према оценама стручњака, сваки десети становник планете је инвалид. Преко 13 милиона људи са ограниченим физичким могуностима живи у Русији. Друштво за сада крајње мало зна о њиховом животу, зато се ограђује од оних који нису као други. То се тиче инвалида са ограниченом могућношћу кретања, и, на пример, оболелих од епилепсије. Важно је променити однос, сматра председник добротворног фонда Содружество Марина Дорофејева.
У Русији оболелих од епилепсије има најмање милион и по. Облика ове болести има врло много, и врло много великих људи патило је од ње, тачније она није ограничење за професионална интересовања и за нормални живот уопште.
Још је Аристотел, који је сам патио од епилепсије, истакао: то обољење често прати таленат. И заиста, много је примера: Александар Македонски, Јулије Цезар, Петар Први, Леонардо да Винчи, Ван Гог, Алфред Нобел. Лекари су истицали необичну прецизност описа напада код јунака Фјодора Достојевског и Чарлса Дикенса, који су сами били епилептичари. У вези са тим стручњаци инсистирају: ограничене могућности често чине људе јачим. Могућност да се уверимо у то биће пружена на Паралимпијским играма у Сочију.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- олимпијада
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »