Русија у ОУН: постоји опасност од војне интервенције у Либији
ОУН је објавила затварање ваздушне зоне изнад Либије за авијацију Либијске војске. 5 од 15 чланова СБ, међу којима и Русија, су се уздржали од гласања за овај нацрт резолуције. Резолуција дозвољава примену војне силе против Либијске војске. Позиције либијске армије могу бити нападнуте још у петак. Москва упозорава да то може да доведе до колосалне по размерима војне интервенције.
Нова резолуција затвара ваздушни простор Либије за њену авијацију, да би се спречила бомбардовања позиција побуњеника. ОУН размишља о војној интервенцији међународних снага. Али нагласила је да ће та интервенција бити искључиво из ваздуха. Знало се да неће сви гласати за ову резолуцију. Русија, Кина, Немачка, Индија и Бразил су се уздржали. Стални представник РФ у ОУН Виталиј Чуркин је објаснио:
На жалост рад над овим документом није вршен у складу са праксом СБ. Остављена су без одговора питања Русије и других чланова СБ, питања која су конкретна и апсолутно логична. Наиме, како ће се затворити ваздушна зона, каква су правила и које су границе примене силе? У тексту су укључени ставови који потенцијално отварају врата за крупну војну интервенцију.
При разматрању нацрта резолуције од стране неких чланова СБ ОУН су звучала уверења да они немају такву намеру. Па ипак Виталиј Чуркин сматра неопходним да упозори присталице решавања либијског питања применом силе:
Одговорност за неизбежне хуманитарне последице на рачун претеране примене силе је у потпуности на оне који би предузели такве акције. Ако до тога дође, цивилно становиштво ће озбиљно страдати, али и мир и безбедност у целом региону Северне Африке и Блиског Истока. Неопходно је избећи такав дестабилизирајући развој догађаја.
Уједно Москва је подржала позив у резолуцији СБ ОУН да се хитно прекине оружани сукоб у Либији:
Ми се упорно залажемо за обезбеђење заштите цивила. Руководећи се управо овим основним принципом и општим хуманитарним вредностима, Русија није стала на пут доношењу ове резолуције. Ипак убеђени смо да је најкраћи пут до безбедности цивилног становништва и дугорочне стабилизације ситуације у Либији – хитан прекид војних акција.
Активни кораци на затварању ваздушног простора Либије за авијацију Либије могу да се предузму још данас. У њима ће највероватније учествовати Француска, Велика Британија, Катар и УАЕ. Спремни су да се придруже Канада и Норвешка. Италија је изјавила спремност да отвори своје војне базе за могуће војне интервенције.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Остале новости из рубрике »