На регионалним изборима борба је била жестока, али фер
Централна изборна комисија резимира резултате избора за регионалне органе власти, одржане у Русији прошле недеље. При томе се итиче да је Јединствени дан гласања протекао уз високу активност бирача и праћен је оштром борбом. Странка паралментарне већине Јединствена Русија према прелиминарним подацима води. Али у жестокој бици за право заступљености у локалним органима власти поред предтавника Јединствене Русије су КПРФ, ЛДПР и странка Праведна Русија, као и странке ванпарламентарне опозиције.
Актуелни избори су рекордни по размерама. Преко 50 000 кандидата борило се у 74 региона од 83 укупно за места у регионалним парламентима, градским скупштинама, као и за структуре локалне самоуправе. Све странке, па и оне ванпарламентарне, испољиле су озбиљну активност. И то је јасно – прошле недеље оне су добиле последњу могућност да провере своје политичке перспективе, истиче експерт Центра за политичку коњуктуру Павел Савин.
Актуелни избори су генерална проба парламентарних, који, са своје стране, одређују политичку слику русије све до 2018. године. Али са друге стране, директно пресликавати резултате ових избора на децембар 2011. године не би било сасвим исправно. За 8 месеци борба ће бити још оштрија. И странке ће се потрудити да мобилишу ресурсе оштријим методама, између осталог и Јединствена Русија. Тачније, са једне стране, ово је генерална проба, али треба схватити да је то ипак проба, а не најважнија представа.
Резултати избора се могу назвати помало неочекиваним и за експерте и за руководство лидиајуће странке. У неким регионима Јединствена Русија је добила мање од 50% гласова. Многе обласне думе новог сазива биће вишепартијске, састављене од посланика не само парламентарне опозиције, већ и представника малих странака. Конкуришу они који активно учествују у изборном процесу, и ова борба постаје све оштрија, сматра директор московског бироа за људска права Александар Брод.
Странке показују своје могућности, пре свега своје реалне послове. Нажалост, не могу сви да се похвале таквима, зато вероватно користе сва средства: допуштају прекршаје и опањкавају конкуренте. Понекада се допуштају екстремне изјаве. Представник једне од парламентарних странака говорио је о томе да се треба наоружати безбол палицама.
Да истакнемо да је ова кампања изазвала повећано интересовање новинара, експерата, међународних и друштвених организација. Мада на регионалном гласању међународно посматрање није предвиђено, руски правобраниоци позвали су експерте из Италије, Мађарске, Пољске, Финске, Немачке и Литваније. Говори бивши посланик Европског парламента, познати новинар и политиколог Ђулијето Кјеза.
Ми смо били на три биралишта, свугде је био врло висок одзив, што је најважније на шта сам обратио пажњу. Када људи тако активно учествују у изборима, то је главни знак демократске државе. На свим биралиштима које смо посетили све је било у реду. Негативне моменте нисам приметио.
Што се тиче прекршаја, без њих није могло, али жалби није било превише. А значајних, које могу да утичу на исход гласања, није било. Дешавали су се куриозитети.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Говорећи о руским војним базама у земљи, Ахмед ал-Шара изјавио је да Дамаск има „стратешке интересе“ са једном од светских сила.
Модерни србски витезови, они који, поред прекопотребног јунаштва, у себи носе и исказују и другу племениту одлику витеза - чојство. То су, такви су, сви одреда, припадници 63. падобранске...
Строга правила облачења ФИДЕ довела су до дисквалификације Магнуса Карлсена на Светском првенству у брзопотезном шаху.
Председник Владимир Путин потписао је закон којим се отказује учешће Русије у Споразуму и Протоколу о Мултилатералном програму за нуклеарно и еколошко чишћење (MNEPR). Одговарајући документ објављен је у...
Од јутра стижу подаци о напредовању Оружаних снага Руске Федерације дуж железничке линије јужно од Покровска у правцу станице Чунишино. Ово значајно отежава украјинским формацијама одбрану Зеленоја.
Остале новости из рубрике »