Музеји московског Кремља: од ренесансе до одеће 20. века
Музеји Московског Кремља објавили су детаље везане за највеће изложбене пројекте који ће бити представљени у Кремљу 2011. године.
Већ у априлу Музеји Московског Кремља ће позвати посетиоце на изложбу Карл Фаберже и мајстори каменоресци, која ће објединити дела из 17 светских музаја. У збирци кремљовских музеја постоји само мала колекција фирми Фаберже: чувена ускршња јаја изненађења, направљена по наруџбини руског царског двора. Али изложба поставља за циљ не само приказивање колекције. Она упознаје са радовима Фабержеових претходника, на чије традиције се ослањао, са стваралаштвом његових савременика, руских и страних – говори заменик директора Музеја Кремља Зељфира Трегулова.
Први пут у Москву се довози изузетна група дела из музеја Сибира у Урала. Показујемо предисторију: радове мајстора Јекатеринбуршке, Коливанске, Петербуршке каменорезачке мануфактуре из 18. и 19. века.
Међу експонатима који су стигли на изложбу из иностранства су радови фирме Картје од драгог и полудрагог камења. Ови предмети прилично ретко напуштају збирку Картјеа у женеви. И биће врло занимљиво погледати и упоредити како Картје, Фаберже и други мајстори јувелири из тог доба раде са сличним материјалом и темама.
Серију изложби Ризнице света, захваљујући којој су Музеји Московског Кремља приказали посетиоцима кабинет драгоцености Августа Сислног из Дрездена, јувелирску уметност Индије у епохи Великих Моголова, уметничке збирке Француске круне из Лувра, ове године наставља колекција Медичи из музеја Фиренце. Овом изложбом Кремљовски музеји се укључују у програм унакрсне Године културе и језика Русије и Италије.
Ми представљамо, каже експерт Зељфира Трегулова, чувену у читавом свету ризницу познате династије која је владара Фиренцом од 15. до 18. века. Колекција Медичи ће бити приказана у хронолошком поретку, почев од збирке Лоренца Величанственог, па до збрике Ане Марије Луизе Медичи, последње представнице ове династије, која је предала све чиме су владали Медичији у власништво града Фиренце. То су и невиђене камеје епохе Ренесансе, и јединствени украси Ренесансе.
Изложбу Пол Пуаре – краљ моде, Музеји Московског Кремља планирају да саставе од експоната Музеја моде у Паризу и њујоршког музеја Метрополитен.
Ова изложба, каже Зељфира Трегулова, први пут ће представити у Русији стваралаштво Пола Пуареа, који је заиста био прави геније и одредио је развој моде у 20. веку. Он је први увео у модерни костим источне елементе – турбане, шалваре, хаљине тунике са великом количином веза и бисера. Велики утицај на њега су имале Руске сезоне Дјагиљева.
У иностранство Музеји Московског Кремља ове године одвозе две велике изложбе. То је Ризница Кремља, која представља потпуну збирку Оружарнице. И изложба Под жезлом Романових, посвећена руског царској династији, планирана за приказивање у Прагу.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »