BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Операција чисте руке

Операција чисте руке
10.03.2011. год.
Казне до 15 година затвора и 17.000.000 $

Државна дума приступила је разматрању нацрта закона који поштрава казне за давање мита и комерцијално подмићивање. Ако закон буде усовјен, слатки живот подмитљивих ће бити окончан: они ће морати да плаћају држави казну која је сто пута већа од суме незаконито узетих средстава.

Нови закон ће бити једна од важних карика у државној политици борбе против корупције – појаве која битно отежава развој земље. Чврсто усмерење на искорењивање овог „малигног тумора“ прогласио је руски лидер Дмитриј Медведев 2010. године у експозеу Федералном сабору.

Већ данас сваки трећи осуђен за економски криминал, кажњен је за мито. При чему у већини случајева то су мале суме. Али и оне су у последњих годину дана скочиле троструко. Управо ситно подмићивање у земљи формира општу нездраву атомсферу. Држави је корисније да добије значајне обиме средстава од оних који су извршили овај криминал, него да их држи у затвору, сматра председник Државне думе Борис Гризлов.

Према председничкој иницијативи, комерцијално подмићивање, добијање и посредовање у давању мита кажњаваће се казном која премашује суму мита сто пута. При томе горња граница казне ће бити фиксирана на цифри од 500 милиона рубаља или скоро 17 милиона долара. Осим тога, предлаже се да они који узимају мито буду лишавани слободе у року до 15 година, а онај који даје мито до 12 година. Коначно, ако закон буде усвојен, званични органи ће добити додатна овлашћења да истраже чињенице корупције руских грађана у иностранству.

Најефикасније ће стоструке казне бити као додатно кажњавање, сматра руководилац Московског правобраничаког центра Михаил Салкин.

Осим лишавања слободе, оптужени треба да добије додатну казну у виду стоструке новчане глобе. Ова мера била би ефикаснија него просто замена затворске казне новчаном. Али у сваком случају то је корак унапред зато што је пооштравање кажњавања неопходно. Броба против корупције увек треба да се врши путем пооштравања казни, јачања контроле давања мита, као и оних који истражују дата криминална дела. Сви ових фактори заједно могу да омогуће ефикаснију борбу против корупције.

Иницијативу су подржали представници бизниса. Није тајна да често морају да доносе коверте чиновницима приликом усаглашавања грађевинских пројеката, прикључивања енергетских система, добијања уговора.

По мишљењу Дмитрија Медведева, закон ће ударити на најболније место корупционера – похлепу. Вероватно ће се ускоро појавити нове иницијативе комплексног решавања овог проблема. Јер често чиновници добијају мито не просто у новцу, већ у активима фирми, учешћу у бизису, између осталог регистрованог ван граница Русије. Пратити ове ланце много је теже. Али уз постојање политиче воље овај задатак је решив.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/quaziefoto/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА