РФ-Норвешка: продуктиван дијалог
Русија рачуна да ће у току месеца ратификовати споразум с Норвешком о разграничењу морског добра и о сарадњи у Баренцовом мору и Северном Леденом океану. Ово је изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров у Калињинграду на конференцији за штампу након сусрета с министром иностраних послова Норвешке Јонасом Гар Стереом.
Потписивање споразума, који је норвешки парламент већ ратификовао, означава историјски напредак у односима између Русије и Нровешке. До споразума се ишло дугих 40 година. Зато су Лавров и Стере одржали преговоре у Калињинграду, на ноти мажор, једногласно изјављујући: Москва и Осло су као никад пре активни у билатералном дијалогу.
Министри су размотрили сарадњу у области енергетике и саобраћаја, питања риболова. Нису оставили без пажње ни међународну проблематику, укључујући и ситуацију у Либији. Нема стране, а тим пре оружане интервенције у ситуацију у Либији, изјавио је министар иностраних послова Русије. Позиција Москве у либијском питању остаје без промена: Либијци своје проблеме треба сами да реше, али не уз помоћ оружја, већ искључиво политичким путем. «Злочини против цивилног становнитшва, безусловно не смеју остати некажњени,» уверен је Сергеј Лавров. Сад је либијском народу најпотребнија хуманитарна помоћ. Министар је подсетио да је Русије за либијске избеглице већ у неколико наврата послала робу авионима МВС.
Сергеј Лавров је такође саопштио да је важно место у преговорима с министром иностраних послова Норвешке заузело питање олакшавања визног режима између земаља. Први безвизни путници у земље ЕУ биће становници Мурманске области. Споразум о томе је између Русије и Норвешке потписан прошле године. Сад се усаглашавају техничке процедуре. Сличан споразум о безвизном пограничном кретању Москва се нада да ће ускоро закључити с Пољском, рекао је Сергеј Лавров.
Са својим пољским партнерима успели смо да убедимо Европску комисију да измени правилник у делу који омогућава да се безвизним пограничним режимом с Пољском обухвати цела територија Калињинградске области. Сад је преостало да се реши други део задатка – да се правилник промени тако да с Пољске стране у овим безвизним пограничним разменама не учествују само они грађани Пољске, који живе у пограничној зони од 30 км. Мислим да ћемо моћи да решимо овај задатак и надам се да то неће одузети много времена.
Укидање виза донеће значајну економску корист обема земљама. Само у току последње године обрт робе између Калињинградске области и Пољске повећао се за половину – до 600 милиона долара. И ова цифра, као се очекује, може бити вишеструко повећана ако се безвизна зоне прошири до Гдањска, највеће морске луке на целом Јужном Балтику. На добитку ће бити и Калињинграђани, који већ данас викендом одлазе у Пољску у куповину. За њих се питања виза посебно оштро поставља.
Узгред буди речено, продуктивне резултате сусрета између Лаврова и Стереа није омео чак ни непријатан неспоразум. Њихови преговори су одржани на историјском месту – у највећем Музеју Светског океана у Русији, где је између осталог, приказана експозиција о историји Балтика. Међутим, на условној карти светских океана на улазу у музеј недостајали су ахеипелаг Шпицберген и два пола. Министар иностраних послова Јонас Гар Стере није пропустио прилику да прекори колегу. Сергеј Лавров је одмах посаветовао радницима музеја да унесу потребне измене у карту Арктика.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »