Модернизацију Русије Александар II је почео од личности човека
Реформе руског цара Александра II данас се називају примером успешне модернизације земље. Међу њима је главна ослобађање сељака од вековне феудалне зависности. Потписавши Манифест о укидању феудалног права руски цар је започео нову еру Русије. 3. марта, поводом 150-годишњице овог догађаја у Москви и Петербургу су одржане научно-практичне конференције.
Кметови нису били робови, али нису били ни слободни људи, пошто су зависили од свог спахије. 1861. године право на слободу добило је преко 25 милиона људи. Потписавши Манифест Александар II је наступио против конзервативног дела племства, сматра директор Института руске историје РАН Андреј Сахаров.Он је ослободио чоека. Овим путем је кренуо врло чврсто, одлучно, показао је личну вољу, храброст, смелост и учинио је то – ослободио је сељаке од власти спахија. Александар II је био човек епохе, човек великих одлука – одлука које су заиста допринеле модернизацији, зато што модернизације пре свега почиње од човекове личности, од човекове слободе, од човекових права, од могућности да испољи иницијативу. Он и његов брат Константин Николајевич, који је био његов помоћник и друг, показали су се као непредни људи, који су схватали потребе Русије.
Главни услов за реформу сељаштва било је то што су сељаци престали да се сматрају кметовима. Они су добили права „слободних сеоских житеља“. Сељачке куће, грађевине, сва покретна имовина сељака проглашена је њиховом личном својином. Бивши кметови су добили елементарна грађанска и политичка права, укључујући могућност учествовања у пословима земства и приступ правосуђу.
Након укидања феудалног права уследиле су и друге реформе социјалних институција руског друштва. Били су уведени цивилизован јавни суд, општинска самоуправа, појавила се слобода штампе. Реформисани су војска и финансијски систем земље.
Александар II је погинуо управо оног дана кад је одлучио да приступи новом реформаторском пројекту – да да земљи Устав. 1881. године цар је смртно рањен. На кеју Јекатерининог канала у Петербургу терориста је бацио бомбу на њега. „Не кријем да идемо путем Устава,“ рекао је цар пред смрт свом сину, будућем цару Александру III. Велике реформе су остале незавршене.
У народу је Александар II због укидања феудалног права добио име Ослободиоца. „Овај догађај је означио почетак прелаза земље с аграрног на индустријски развој, дао је импулс развоју приватне иницијативе и предузимаштва,“ истакао је у свом горову на научно-практичној конференцији, која је одржана у Петербургу, председник Русије Дмитриј Медведев.
Председник је изразио наду да ће „Русија XXI века бити сведочанство безусловне исправности и далековидости реформатора XIX века.“ „У суштини, сви ми настављамо правац, који је утемељен пре век и по. Притом бих желео да скренем вашу пажњу да се као способне за живот нису показале фантазије о посебном путу наше земље и да то није совјетски експеримент, већ пројекат нормалног хуманог уређења, које је замислио Александар II. И на крају, у историјским размерама, испоставило се да је у праву управо он, а не Николај I или Стаљин,“ – изјавио је Медведев.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »