BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руских угљоводоника биће довољно за све

Руских угљоводоника биће довољно за све
02.03.2011. год.
У случају потребе, можемо да шаљемо нафту у било тачку света

У Америци нагло поскупљује бензин. Док је још јесенас пораст био незнатан, сад се многи стручњаци плаше да ће догађаји на Блиском Истоку и у Северној Африци изазвати озбиљан пораст цена.

Аналитичари с обе стране су једнодушни – цена бензина у САД и Европи ће расти. У САД цена се већ ближи износу од 4 долара за галон (око 95 центи по литру). То је највећи показатељ од октобра кризне 2008. године.

Главни узрок раста је дестабилизација на арапском истоку. Амерички политичари непрекидно говоре о томе да су испоруке енергетских ресурса у САД прилично диверзификоване. Међутим, економија земље је ипак рањива, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ председник фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов:

Зависност од увоза нафте у САД је огромна, оне су највећи увозници на свету, с којим засад чак ни Кина и Јапан не могу да се такмиче. Највећа економија на свету захтева огромну количину енергетских ресурса. Удео испоруке Либије САД није био велик, свега 3 процента. Међутим, испоруке из Саудовске Арабије заузимају треће место и ту ствари стоје већ много озбиљније.

Велике проблеме има и Европа, која је била главни потрошач либијске нафте. ОПЕК изјављује да ће се потрудити да надокнади прекид у испорукама. Без обзира на то, Европа се ускоро може срести с тим да ће њени нафтно-прерађивачки зводи бити попуњен само половично – сматрају стручњаци.

Закључак се намеће сам по себи: и САД и Европа треба да траже поуздане испоручиоце. Европиу решавању овог питања могу да помогну руски пројекти, од којих су кључни токови – „Северни“ и „Јужни“. У последње време појавила се могућност обезбеђења извоза енергетски ресурса и у САД истиче Константин Симонов:

Испоруке нафте из Русије у САД вршиле су се и раније. Истина, удео Русије није био тако велик. Али, не треба заборавити да смо започели испоруку САД с Далеког Истока. Испорука с Далеког Истока је у потпуности у стању да конкурише с блискоисточном.

Русија је у стању да обезбеди испоруку нафте у све регионе. Тим пре што је то економски оправдано, - уверен је председник Савеза индустријалаца за нафту и гас, Генадије Шмаљ:

У случају потребе, можемо да шаљемо нафту не само у САД, већ и у било коју другу тачку света. Наши терминали ће с тим у потпуности изаћи на крај. Како пракса показује, ако се ради о великим партијама, слање танкера, који има резервоаре од преко 100 хиљада тона је прилично рентабилно.

У скорашње време може се повећати и број међународних уговора за разраду руских нафтних налазишта. Подсетићемо да су сад главне стране компаније у овом сегменту британска БП и америчка „Exxon Mobil“. Међутим, и друге водеће светске енергетске компаније Русију посматрају као перспективнго партнера.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су поново извеле ракетне ударе на позиције украјинске ПВО у Одеској области. Украјинске формације су, са своје стране, напале беспилотним летелицама нафтне базе у станицама Павловска и...


У овом времену, када је предсједник Додик изнио приједлог о мирном раздруживању Републике Српске и Муслиманско-Хрватске Федерације и то као одговор на развлашћивање Српске и на процес стварања државе...


  Руске снаге су у протекла 24 сата погодиле мете у неколико позадинских области територије под контролом кијевског режима. Конкретно, поново су уништиле лансере С-300 у области Миргорода у Полтавској...

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА