Русија-ЕУ: зближавање у контексту неслагања
Русија се нада у поверење и поштовање њене иницијативе у сфери енергетског партнерства и развоја читавог спектра билатералних веза са ЕУ. Сличност задатака који стоје пред странама у економској сфери говори у корист реалне интеграције Русије ЕУ. Ово је изјавио руски премијер Владимир Путин после састанка са шефом Европске комисије Жозеом Мануелом Барозуом у Бриселу и преговора на министарском нивоу.
Дијалог чланова руске владе са европским колегама у белгијској престоници носио је, без претеривања, обухватни карактер. Има је пошло за руком да размотре конкретне правце индустријске интеграције, спољне политике, иновационе и инвестиционе сарадње. Премијери РФ и Европске комисије изјаснили су се за почетак преговора о међусобном укидању виза и усвојили заједничку одлуку са осудом насиља у Либану.
Говорећи о трговини, нисмо заобишли један од најактуелнијих проблема – ступање Русије у СТО, истакао је Владимир Путин.
То је повољно и за Русију и за ЕУ. За нас је ЕУ највећи трговинско-економски партнер. Његов удео чини преко 50% робне размене Русије и 68% извоза. Русија заузима у робној размени ЕУ треће место после САД и Кине. То је врло значајна величина. Ступање Русије у СТО даће додатни импулс преговарачком процесу о нацрту споразума између Русије и ЕУ о укидању виза. Урађено је врло много и довести посао до краја наш је заједнички задатак.
Између Русије и ЕУ постоји стари споразум о сарадњи, и данас, по мишљењу Путина и Барозуа, стране су се приближиле разматрању детаља новог базичног документа.
Ипак, без обзира на зближавање ставова, остају и неслагања. Између осталог реч је о такозваном трећем енергетском пакету, који треба да ступи у ЕУ на снагу у марту. Европски чиновници инстистирају на подели бизниса за продају и транспорт енергената. У том случају Русија као велики инвеститор изгубиће приоритет у доступу инфраструктури која је створена њеним средствима. Осим тога, влада Русије залаже се за примену принципа универзалности и равноправности у сфери законодавног регулисања енергетике на евроспком тржишту. То је предмет детаљног разматрања у скорије време.
Транспарентни систем регулисања енергетике, који предвиђа између осталог процедуру превладавања могућих ванредних ситуација, Русија предлаже у мапи пута сарадње са Европом до 2050. године. Енергетско партнерство је онај исти камен темељац у руско-европским односима који омогућава поштовање обостраних интереса и гарантовање стабилости и развоја. Европа у условима конкуренције за присту пизворима сировина добиће поузданог, предвидивог испоручиоца енергената. Русија снажни иновациони и технолошки потенцијал ЕУ за модернизацију сопствене привреде.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »