Шмунк: У БиХ треба створити једну нацију
САРАЈЕВО, 16. АВГУСТА (СРНА) - Амбасадор СР Њемачке у БиХ Михаел Шмунк сматра да у БиХ треба створити једну нацију.
"Најважнији циљ уставне реформе требало би да буде да од БиХ створимо нацију" - изјавио је Шмунк у интервјуу за "Вечерњи лист", издање за БиХ.
Према његовом мишљењу, различите елементе ове државе треба спојити тако да буду нераздвојиви, како би се сваки грађанин могао да идентификује с БиХ, независно од тога у којем њеном дијелу живи.
Он је појаснио да се преостала два циља уставне реформе у БиХ односе на потребу стварања државе која се уклапа у ЕУ, а не носи дискриминирајуће елементе, као и на потребу успостављања ефикасније државе с пуно мање нивоа власти и државне администрације.
Као један од приједлога за рјешење будуће организације БиХ Шмунк је навео примјер регионализације БиХ.
"На врху је заједничка држава која би требало да има овлаштења која има свака европска држава. Сљедећи ниво било би пет до шест економских регија које не би ишле дуж класичних етничких линија и на крају је општина, која је најважнија грађанима", објаснио је Шмунк.
Њемачки амбасадор је навео да је свјестан да је то дуг пут и да му је јасно да "и једно такво рјешење код данашњих политичара изазива одређене страхове да ће изгубити нешто", те се с тога, како је рекао, стално враћа повјерењу.
Одговарајући на констатацију да Хрвати као најмалобројнији народ у БиХ страхују од мајоризације, њемачки амбасадор је истакао да Хрвати треба да "добро размисле прије него што затраже још компликованији уставни систем државе".
Изражавајући свој став према хрватској Декларацији којом се заговара федерализација БиХ, он је рекао да би био сретан ако би приједлози у том документу били авангардни, а не засновани на етноцентричним становиштима.
Шмунк сматра да би оваква рјешења, за које признаје да су још далеко од БиХ, била прихватљива и за српски народ, и то из два разлога - зато што имају пуно повјерење у друге народе и, друго, ријеч је о моделу који је и у политичком и у економском смислу бољи од постојећег.
Њемачки амбасадор додао је да би за изградњу укупног повјерења у БиХ било добро да се сједишта неких виталних институција БиХ преселе из Сарајева у Тузлу или Мостар, као што је и сједиште Управе за индиректно опорезивање БиХ премјештено у Бањалуку.
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »