BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Киберзлочинцу реална казна

Киберзлочинцу реална казна
31.01.2011. год.
Повећавати компјутерску писменост

Приходи интернет-превараната у руском киберпростору премашују милијарду долара годишње. Такве податке наводи водећи аналитичар Лабораторије Касперски Сереј Голованов. По његовој само приближној оцени, сваке године у Русији 20 милиона корисника постану жртве виртуелних злонамерника.
 

Мал те не сваки ученик старијих разреда који се иоле разуме у компјутере сања да опроба своје снаге у хакерском послу. Да крекује програм са лиценцом, да провали шифру своје другарице на страници у друштвеној мрежи Другови из разреда – у прво време такве шале чине се безазленим. Када му се ослади, млади хакер често тежи да стекне другу корист од својих акција у киберпростору.
 

Што је квалификованији злонамерник, то је сложенији и оригиналнији метод проницања у туђе компјутере који користи, истичу експерти. Уз помоћ многобројних вируса, „црва“, „тројана“ варалице краду поверљиву и персоналну информацију корисника.
 

При чему често корисници сами не чувају претерано своје податке на интернету, истиче руководилац пројекта Свет Интернета фонда Јавно мњење Павел Лебедев.
 

Постоји врло занимљиве цифре да око 60% људи има једну исту шифру за све своје мејлове, странице у друштвеним мрежама и слично. Тачније, када провали један елемент од скупа разних сајтова, злонамерник у суштини добија приступ свим осталим виртуелним ризницама тог човека.
 

Проблем киберкриминала може се решавати на два начина, при чему се њиме треба кретати истовремено, сматра Павел Лебедев. Прво је повећавати општу компјутерску писменост.

Не у том погледу да људе треба да учимо да користе неке програме, већ у том да им се разумљиво објасни да лични подаци остављени на папиру или на неком дигиталном носачу имају једнаку вредност. При томе у дигиталом свету много је лашке украсти, зато што је све отвореније и достпуније.

И друго – треба усавршавати законодавство. У Русији кривичном гоњењу за виртуелне махинације годишње се подвргава највише 5-6 људи. Самих кривичних дела је много више. Осим тога, кажњавање је неупоредиво са стеченом користи, зато чак криминалци ухваћени на делу не планирају да одустану од њега надаље.

Од јануара 2011. године у Русији су ступиле на снагу поправке уз Закон о личним подацима, усмерене на њихову заштиту на итнернету. Експерти признају да је то недовољно. Али то је тек почетак.



  • Извор
  • Голос России, фото: © SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.


Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.

„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.


РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ

Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА