Дијалог Цркве и друштва добио виши ниво
Данас је дијалог Цркве и друштва стекао нову димензију. При Московској патријаршији је формиран јединствени радни орган без премца у хришћанском свету – Међусаборно Присуство. Данас је у главној саборној цркви Русије - Храму Христа Спаса одржана прва
седница те црквено-друштвене организације.
Међусаборно Присуство је, према речима патријарха Кирила, стални Сабор, на чијем дневном реду су најактуелнија питања, која забрињавају не само свештенство, већ и људе, далеке од цркве. Међу његовим учесницима су не само јерарси и клирници РПЦ, већ и друштвени делатници, уметници, делатници културе, бизниса.
Идеја широких могућности за дискусије настала је у РПЦ почетком 20. века. Тада је био формиран Виши Црквени Савет, који је обухватио и свештенство, и мирјане. Међутим, због револуционарних потреса 1917. године и атеистичке политике која је уследела, Савет је био укинут.
Главни задатак Међусаборног Присуства – консултативног органа РПЦ - састоји се у оценивању важних догађаја и тенденција у животу руског друштва. На дневном реду има око 100 тема. Многе од њих, рецимо, могућност учешћа руског свештенства у изборима, стекле су широки одјек у друштву. Друга питања су важна само за црквена лица. Например, на којим условима треба прихватати оне, који су некада отишли у раскол према Московској патријаршији. Та је тема данас актуелна и у вези са тиме, што после савлађивања међуцрквене поделе у Украјини многи верници желе, а не знају на који начин могу да се врате под духовну јурисдикцију Московске патријаршије. Током припреме за прво заседање Међусаборног Присуства документи за све теме дневног реда су били приступачни за све. На Интернету је створено неколико блогова, посвећених раду Присуства. То је била храбра идеја – изнети црквена разматрања
за друштво, међутим, она је била исправна, - истакао је на седници патријарх Кирил.
Људи су прихватили црквену иницијативу и активно коментарисали објављене материјале. Добили смо 54 епархијална одзива и више од 500 реаговања на Интернету. Све то сведочи о искреном интересовању многих људи према развоју црквеног живота. Драго ми је да су промишљене, тачне коментаре оставили и свештеници, и мирјани.
Скоро сва питања, која се разматрају, повезана су са реалним животом, што никако не одговара скептичарима. Они сматрају да процеси реформисања у Московској патријаршији толико модернизују руско православље да ће оно ускоро напустити традиционалне каноне. У РПЦ не деле такву забринутост. Према речима патријарха Кирила, Црква не може да буде одвојена од друштва. А зато било који друштвени процес мора да буде детаљно размотрен.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- религија
- патријарх
- Кирил
- становништво
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »