Запад не нуди поделу Космета
Принципи за преговоре о статусу Косова и Метохије по којима је радио Марти Ахтисари и даље су на снази, рекао је за „Политику” представник Европске уније у посредничкој „тројци”, немачки дипломата Волфганг Ишингер. То значи да би и нови преговори Београда и Приштине могли да се воде са ограничењима да нема повратка на стање од пре 1999. године, да нема поделе покрајине или њеног припајања било којој суседној земљи. Пре доласка „тројке” Европске уније, Сједињених Америчких Држава и Русије у Београд било је спекулација да ће „водећи принципи” Контакт групе, усвојени у новембру 2005. године, бити промењени или укинути с циљем да се Србији понуди подела Космета, али судећи по Ишингеровој изјави те понуде у овом тренутку нема.
Позивајући се на неименоване дипломате, и приштински дневник „Коха диторе” објавио је јуче да је на састанку Контакт групе и „тројке” у четвртак у Лондону „постигнута сагласност да се у почетној фази нових преговора не дирају досадашњи принципи”. „Постоји широка сагласност да се придржавамо ранијих принципа, али то се може променити ако постоји спремност Приштине и Београда. Видећемо шта ће се десити током посета у региону”, преноси лист изјаве дипломата упознатих са током састанка у Лондону. Закључујући по овим информацијама, принципи би могли да буду промењени тек ако Србија или косовски Албанци то буду тражили, односно Запад не жели да буде тај који ће понудити поделу. И Србија и представници Албанаца одлучно одбацују сваку идеју о подели, али се неке дипломате надају да би то могло да буде решење које би задовољило обе стране.
Британски аналитичар Тим Џуда, добро упућен у планове западних влада о Косову, најавио је ове недеље да се размишља о могућности да Приштина Београду понуди село Лешак на самом северу покрајине у замену за признавање независности. „Циљ тога не би био сам Лешак, већ начин да се коначно отвори табу питање поделе покрајине, и види да ли је Београд спреман на озбиљније преговоре о тој могућности. Морам да кажем да сам то чуо из поузданих извора, али да то још увек није и дефинитивно потврђено”, изјавио је Џуда за Би-Би-Си.
Било каква подела неприхватљива је за Србију, потврђено је „Политици” у самом врху власти. И председник привремене косовске владе Агим Чеку поновио је да Приштина неће преговарати о подели Косова. „Јасно смо рекли да нећемо пристати ни да разговарамо о томе. Надам се да таква идеја неће наићи на подршку ни код кога у међународној заједници”, рекао је Чеку.
Један високи европски дипломата, који је захтевао да остане анониман, рекао је Би-Би-Сију после састанка посредничке „тројке” у Лондону да је преовладао став да се од Срба и Албанаца, а пре свега од Београда, тражи да изнесу нове предлоге који ће се разликовати од Ахтисаријевог плана.
Према речима истог извора, договорено је да прва фаза преговора буде у форми такозване шатл-дипломатије, што значи да ће тројица посредника путовати између Београда и Приштине, где ће одвојено разговарати са српским и албанским званичницима. „У некој од каснијих фаза, ако буду створени услови за то, две стране би требало да буду доведене за исти сто”, додао је тај дипломата, уз напомену да би то могла да буде конференција попут оне у Рамбујеу, која је организована пред НАТО бомбардовање 1999. године.
Волфганг Ишингер је потврду да Контакт група није одустала од полазних тачака за преговоре које је водио Ахтисари дао после разговора са председником Србије Борисом Тадићем и премијером Војиславом Коштуницом који је по најавама требало да траје кратко, али се одужио на готово сат и по. По изласку из зграде Председништва Србије, у којој су вођени ти разговори, Ишингер је рекао и да сав посао сада лежи на представницима Србије и косовских Албанаца, да је задатак „тројке” само да олакша њихову комуникацију и да је Ахтисаријев план „једини план који постоји”. Међутим, додао је, „тројка” би подржала сваки други предлог о којем се буду сагласиле обе стране. Он је за Б92 негирао да у оквиру преговарачке „тројке” о том питању постоји неслагање и објаснио да ће до 10. децембра бити послат извештај генералном секретару УН.
Ипак, на састанку у Лондону нису превазиђене разлике између Русије на једној, и Вашингтона и европских престоница на другој страни, преноси Би-Би-Си. Европски посредник Волфганг Ишингер и његов амерички колега Френк Визнер поновили су да је рок за завршетак нових преговора 10. децембар, када ће се навршити 120 дана од посете „тројке” Београду, којом читав процес почиње. Руски представник у „тројци” Александар Боцан Харченко саопштио је да се Москва противи постављању било каквих рокова за окончање преговора и инсистира на проналажењу решења које је прихватљиво за обе стране. Харченко је рекао и да Ахтисаријев план није добио подршку у Савету безбедности УН и да не може да буде основа за нове преговоре.
Представник САД Френк Визнер изјавио је јуче да ће преговарачи учинити све да пронађу решење о будућем статусу Косова које ће бити прихватљиво свим странама. „Ми смо овде под мандатом генералног секретара УН, наш посао је да радимо и ми ћемо све преврнути како бисмо пронашли решење прихватљиво за обе стране и апсолутно смо одлучни да радимо на свим могућим опцијама како бисмо пронашли решење које ће донети мир Србији и Косову”, рекао је Визнер.
Руски представник Александар Боцан Харченко казао је новинарима да је Русија део „тројке” и истакао да ће конструктивно радити у оквиру „тројке” и подржавати колеге из ЕУ и САД.
Састанку са Ишингером, Визнером и Боцан Харченком присуствовали су и министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић и министар спољних послова Вук Јеремић. Министар Јеремић био је и домаћин вечере са посредницима, на којој су синоћ настављени неформални разговори „тројке” са представницима Србије.
Самарџић: Србија има добар предлог
Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић изјавио је Танјугу да је српска страна у разговору са „тројком” Контакт групе „ставила до знања” да има добар предлог о наставку преговора и да је за директне преговоре, чији ће предмет бити најпре статус јужне покрајине.
Самарџић је истакао да је на првом, уводном састанку, највише пажње било посвећено процедури будућих преговора о статусу Косова и Метохије.
Он је навео да је Београд преговарачкој „тројци” дао предлог правила, односно текст који је усвојила Влада Србије, допуњен техничким елементима за вођење разговора, а да су посредници изразили очекивање да се у новој рунди преговора „може нешто постићи”. Према његовим речима, у току разговора са „тројком” „у ваздуху је стајало да начин вођења досадашњих преговора није био добар” и да се мора уложити одређени напор да се дође до добрих правила за преговарање.
Састанци у Приштини
„Тројка” ће се данас у Приштини састати са представницима косовског преговарачког тима и са српским политичарима. Председник привремене владе Агим Чеку изјавио је да Приштина неће преговарати о независности, јер мисли да је Ахтисаријев план усвојен. На другој страни, члан Српске листе за Косово и Метохију Ранђел Нојкић сматра да ће састанак са америчким, руским и европским дипломатом бити јако важан јер, како каже, ствар је озбиљна и после ових разговора неће бити времена за исправке.
Нојкић је у изјави за КиМ радио рекао да је важно да Срби на састанку са посредничком тројком дају конкретан предлог за решење косовског проблема и додаје да би Београд „требало да уважи реалност на овом терену” и да „више пажње посвети правима и интересима заједнице и инструментима заштите”.
Изјаве на степеницама
Волфганг Ишингер, Френк Визнер и Александар Боцан Харченко дали су изјаве на улазним степеницама Председништва, а затим је Американац одмах отишао. Док је немачки дипломата давао изјаву за радио АРД, изгледало је као и да његов руски колега жели да нешто каже новинарима. Међутим, он је – пошто се кратко задржао испред телевизијских камера – без речи ушао у своја кола.
Подршка Београду из Москве
Москва – Успех решења косовског проблема зависи од спремности на нове приступе, без позивања на план специјалног изасланика УН Мартија Ахтисарија, изјавио је председник Међународног комитета горњег дома руског парламента Савета федерације Михаил Маргелов.
У интервјуу Итар-Тасу, поводом боравка „тројке” посредника из Русије, САД и ЕУ у Београду, он је казао да успех њеног рада зависи колико су учесници процеса способни да заиста на нови начин погледају на ситуацију, без Ахтисаријевог плана.
Изјаве представника ЕУ о томе да Приштина и Београд немају конструктивне предлоге, руски посланик је назвао „преурањеним”. У сваком случају, додао је он, Београд је објавио да је спреман да Косову да „најширу аутономију, од свих постојећих аутономија”, а Приштина није дала „никакве конструктивне предлоге”.
- Извор
- politika.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »