Летњи скок цена станова у Београду
Иако је лето „мртва сезона” за некретнине, станови у Београду су поскупели за око десет одсто. Стан од 50 квадрата у новоградњи, код Градске болнице на Звездари, у мају је тако стајао 70.000 евра, у јуну исто, у јулу му је цена порасла на 72.500, а у августу износи 75.000 евра, наводе у агенцији „Легат”. Подаци агенција такође говоре да је највећа продаја станова у последњих пет година забележена управо протеклог месеца.
Упркос томе што нова градилишта ничу сваког дана, станова нема довољно за све, а судећи према нашим навикама да све радимо у последњи час права гужва се тек очекује са доласком нових студената и њихових родитеља на почетку нове школске године.
Трговци некретнинама су израчунали да отприлике десет купаца дође на један стан и да се захваљујући стамбеним кредитима многи родитељи пре одлучују да свом бруцошу купе стан, уместо да га изнајме.
Црногорци продају земљу
Према речима Гордане Савковић-Малиновић, власнице агенције за некретнине „Легат”, потражња за куповином станова је порасла и због све већег броја странаца, као и наших грађана из дијаспоре, који траже некретнине у престоници.
– Велики је прилив странаца. Много је и наших из дијаспоре који траже да купе станове, које ће касније изнајмљивати. Пре неколико дана дошао нам је клијент Енглез који жели да купи 15 станова да би их изнајмљивао. Он је наговестио да је то само почетак, јер планира да купи и зграду за исту намену, а и његови пословни партнери из Енглеске су заинтересовани за улагања у некретнине код нас. Оно што је занимљиво за Енглезе јесте да су информисани о кретању цена на нашем тржишту некретнина, како оних које се купују тако и оних за изнајмљивање. Некретнине у Енглеској су веома скупе, а у Београду за своту од 70.000 до 120.000 евра могу да купе пристојан стан, чије изнајмљивање ће им се брзо вратити уложена средства. Такође, два Јапанца, власници велике фирме, најавили су свој долазак за десетак дана, јер желе да купе плац на доброј локацији за изградњу зграде, у којој ће бити станови од 25 до 30 метара квадратних, урађени према њиховим стандардима, а изнајмљиваће их Јапанцима који долазе да раде у нашу земљу. Рачунају да им се то инвестиција може исплатити за десетак година – објашњава Гордане Савковић-Малиновић.
Према њеним речима, од страних држављана, за станове у Београду веома су заинтересовани и Црногорци, који продају викендице и земљу на приморју, а купују станове у Београду.
– Међутим, најчешћи купци су ипак грађани Србије који покушавају да искористе недавно укидање пореза и реше стамбено питање. У јуну смо имали мали застој, јер је већина чекала укидање пореза од пет одсто. У току јула, у периоду највећих врућина, забележена је највећа продаја станова у последњих пет година. Највише је купаца који подижу кредите код банака од 50.000 до 70.000 хиљада евра и траже мале станове. Такви станови се продају и пре него што се изграде, а то су, уједно, најскупљи квадрати који инвеститорима доносе дуплу зараду – истакла је Малиновић.
Катарина Лазаревић, из агенције за некретнине „Алка”, каже да је занемарљив број странаца који пазаре станове. Купци су углавном наши грађани и она сматра да при куповини првог стана не могу да осете предности укидања пореза, пошто су инвеститори подигли цену квадрата за десет одсто.
– Од укидања пореза највећу корист имаће инвеститори, јер им је повећана потражња омогућила да повећају цену квадрата станова у изградњи, што је аутоматски подигло цену и других станова. Свако гледа да што више извуче за себе. Тако, ако се у новим становима у квадратуру стана рачуна и тераса, сада то раде и продавци старих станова и тиме повећавају цену. У овом тренутку, метар квадратни у Београду стаје између хиљаду и три хиљаде евра, а очекује даљи раст цена некретнина у наредним месецима – додаје Катарина Лазаревић.
Према речима агената регистрованих агенција за издавање некретнина, и потражња станова за изнајмљивање у главном граду је три пута већа од понуде, а цене су нереално високе. А како се већ почетком септембра очекује повратак студената и долазак бруцоша, то ће се, осим на повећану потражњу, одразити и на раст кирије. Зато станодавци и могу себи да приуште да траже колико им треба, а не колико реално вреди некретнина коју издају.
Најтеже наћи добар мали стан
Марија из агенције „Про-рент”, уверава да је мало добрих станова за издавање, посебно мање квадратуре, па газде ту ситуацију вешто користе.
– Незамисливо је наћи пристојан стан по цени нижој од 200 евра. У центру града гарсоњера стаје од 300 до 350 евра, док је у ширем центру око 250, а рецимо код Богословије 200. Много је већа понуда пространих станова. Такве станове можете да изнајмите у сваком тренутку и на којој год желите локацији, а цене се крећу од 400 до 1.500 евра, у зависности од квадратуре. Највећа је мука пронаћи мањи стан. Станодавци реновирају шупе, подруме, помоћне просторије, намештај набављају на отпаду и тај „луксуз” цене 200 евра. Постоји много агенција које раде на црно, па се дешава да један исти стан, по повољној цени, описан на различите начине у огласима користе као мамац за нови круг наивних чланова, који верују да ће им они пронаћи стан. Све те и сличне преваре пролазе већ годинама, јер не постоји одговарајућа законска регулатива – тврди наша саговорница.
Према речима њене колегинице Мирјане из агенције „Богић-рент”, најатрактивније локације су у центру града, код хале „Лимес” и, у последње време, у новобеоградским блоковима.
– Без обзира на то што се лето сматра за мртву сезону, цене станова не падају, као што се то дешавало ранијих година у истом периоду. На поменутим локацијама, уколико нисте спремни да издвојите 250 евра месечно немате шта да тражите – напомиње она.
- Извор
- politika.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »