BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Штета за птице или тајна црних дроздова

Штета за птице или тајна црних дроздова
12.01.2011. год.

Дроздови на Америчком континенту, чавке у Шведској, голубови у Италији, чвроци у Турској... Масовна погибија птица у различитим земљама света изазвала је панику становника планете првих дана 2011. године. Интернет је буквално експлодирао од претпоставки о смаку света који се ближи и чији су наговештај ови необјашњиви догађаји. Одбацујући Апокалипсу, научници покушавају да нађу реалнија објашњења ванредног догађаја.
 

Први су на узбуну позвали у Америци, у држави Арканзас. Пробудивши се после новогодишње ноћи, становници градића Биб били су у шоку: Путеви, травњаци, аутомобили, гране дрвећа и водови били су буквално засејани беживотним телима дроздова. И они су настављали да падају мртви на главе потресених пролазника. Направивши анализе неколико лешева, орнитолози нису нашли никакве отровне супстанце. Тада се појавила верзија да су дроздови пострадали од новогодишњих ватромета: шума се уплашила, изгубила оријентацију и налетела на то што се напшло на путу. Судећи по кадровима и фотографијама које су се касније појавиле, такав узрок чини се мало вероватним, сматра председник Савеза за заштиту птица Русије Виктор Зубакин.
 

Тамо нису имали на шта да налете. Стекао сам утисак да тамо нема објеката на које би птице могле да налете после свих тих ватромета. Што се тиче погибије од прејаких звучних ефеката, ови звучни ефекти се дешавају прилично често и рећи да птице масовно гину од њих није могуће. Очигледно да је разлог други, који, тешко је рећи.
 

Слична прича десила се убрзо у Шведској: у градићу Фалчјопинг двоје младих за време шетње видело је чудне многобројне мрље на снегу. Када су пришли ближе схватили су да је пут засејан мртвим чавкама. Само у близини није било никаквих ватромета. После два дана 80 беживотних птица нашли су у канадској провинцији Квебек. А онда је на узбуну позвала Италија: у Фаенци буквално у лету су имирали голубови и као камен падали за земљу. Недавно смо сакупили 700 голубова, сада смо се вратили и поново је све прекривено њима, жалио се један од становника несрећеног градића. Италијански орнитолози су претпоставили да су се голубови прејели отпада локалне фабрике уља и да су умрли због тога што желудац није могао то да превари. Има идеја о томе да су се птице отровале хемикалијама, не сме искључити ни еколошку компоненту, сматра руски стручњак.
 

Птице су прилично осетљиве. У поређењу са нама оне имају много бржи метаболизам и осетљивије су на садржај разних супстанци, на пример гаса ослобођеног сагоревањем. Између осталог на птице се нису баш добро одразили московски летњи пожари, дим, говори Виктор Зубкин. Мада, враћајући се оним случајевима, тако велика погибија птица, која се овде описује, код нас у москви за време јулских и августовских димова није била присутна. Тачније уз сву своју осетљивост птице, по правилу, ипак преживљавају сличне катаклизме.
 

Уље на ватру долила је прича око погибије милиона малих рибица поред обала САД у Чесаписком заливу. У споју са „кишом“ мртвих птица то је натерало људе да траже најфантастичнија објашњења. Неки су видели у томе знамење надолазећих катаклизми и скори смак света. Тим пре што некаква убедљива теорија масовног птичијег и рибљег помора код научника се за сада није појавила. Између осталог, председник Савеза за заштиту птица Русије Виктор Зубакин убеђен је да у сваком конкретном случају узроци могу да буду различити, све до гађања птичјих јата пнеуматским оружјем, што се, нажалост, дешава. У сваком случају, тајна црних дроздова за сада није одгонетнута.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА