BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Креће серијска производња "Булаве"

Креће серијска производња
10.08.2007. год.

У стварању руског нуклеарног оружја морског базирања наступа нова етапа. Командант Војно-поморске флоте Русије, адмирал флоте Владимир Масорин изјавио је да почиње серијска производња стратешке ракете "Булава-М" (СС-НX-30 по западној класификацији) морског базирања. Она је намењена за наоружавање ракетних подморница стратешке намене пројекта 955 класе "Бореј". Три такве подморнице - "Јуриј Долгоруки", "Владимир Мономах" и "Александар Невски" - сада се граде у Северодвинском бродоградилишту "Севмаш" у Архангелској области.

Први корпус из серије таквих подморница - "Јуриј Долгоруки", који ће носити дванаест СС-НX-30, поринут је у воду априла ове године. Том приликом је организована свечаност у присуству високих гостију, поред осталог и првог вице-премијера Сергеја Иванова. Истина, у стварању ракете за подморнице пројекта 955, није све ишло "као подмазано". Најпре су "Долгоруког" и његову сабраћу - ракету Д-19М "Барк" градили у Миаском конструкторском бироу ракетоградње који носи име академика Макејева.

Међутим, убрзо се испоставило да су конструктори изашли изван граница допуштених габарита (због тога се морала преуређивати атомска подморница), а потом, већ за време лансирања, откривени су и другиу недостаци. Наруџбина је пренета на Московски институт термотехнике, који је направио шахтни и ракетни комплекс РС-12М2 "Топољ-М" (СС-27). Морска ракета је добила назив "Булава-М".

Међутим, и са њом није ишло све како ваља. Од шест пробних лансирања цетири су била потпуно неуспешна. Последње лансирање крајем јула, по тврђењу команданта Војно-поморске флоте, било је успешно, а према тврдњама независних експерата, такође није прошло нарочито бриљантно. Једна од три бојеве главе, које су инсталиране на ракети, како су саопштили експерти, једноставно није долетела до полигона. Руководилац Руске космичке агенције Анатолиј Перминов, чији ресор одговара за разраду и испоруку армији и флоти стратешких ракетних комплекса тврди, да ће бити потребно минимум 12-14 проба пре него што ракета буде стављена у наоружање.

Он се при том позива на искуства САД, где је приликом стварања аналогне ракете "Трајдент II" било потребно 19 лансирања са копненог полигона и 9 са атомске подморнице. По речима адмирала Масорина, ове године ће бити извршене још две пробе "Булаве", а планирано је да се коначна испробавања заврше 2008. године. Једна проба ће бити извршена на максимални домет.

За сада није јасно у ком ће правцу она бити испаљена, али ће бојеве главе пасти у воду или на копно далеко изван ракетног полигона Кура на Камчаткли, то је јасно. Или ће пак лансирање бити извршено у правцу полигона, али не из акваторијума Белог мора, као и обично, већ из неког другог мора. Кога, такође није јасно. Судећи по подацима који су објављени у западним медијима, тростепена "Булава" на чврсто гориво једна је од најлакших ракета у својој класи.

Њена тежина износи 30 тона и зато је она најпре носила назив "Булава-30". Њен домет је 8 хиљада километара. Број нуклеарних бојевих глава варира од 4 до 10. Неки експерти тврде да је "десет" увећани број, јер тако лака ракета не може носити тако велики терет. Други експерти опет кажу, да садашњи развој нуклеарне технике композиционих материјала омогућава да се направи бојево пуњење прилично лако и компактно, али исто тако моћно као и већи аналог.

Вероватно да ће "Булава" бити стављена у наоружање управо у варијанти са десет бојевих глава, јер би у противном њена борбена вредност била мала. Ствар је у томе што је атомска подморница класе "Бореј" била планирана са 12 лансирних шахти. Корпус "Јурија Долгоруког" ће бити управо такав. Следеће подморнице тог пројекта "Владимир Мономах" и "Александар Невски" већ се праве за 16 ракета.

Уколико се замишљени планови и остваре, онда ће на три нове атомске подморнице бити размештено 44 "Булаве" и 440 нуклеарних бојевих блокова. Довољан допринос стратешком нуклеарном задржавању, који проистиче из Војне доктрине Русије. Испробавања "Булаве", као и њени параметри", телеметрија, учесници корпорације и све остало, све је то брижљиво чувана државна тајна. За САД - није, оне добијају телеметрију лета ракете, њене основне ТТX (тактичко-техничке карактеристике), у складу са Споразумом СТАРТ-1, из прве руке.

Тојест, испада да је то тајна од руске војске и конструктора. Или од грађана, чијим се порезима и за које, подразумева се, и ствара тај ракетни комплекс. Зашто? Један од разлога тајности око "Булаве", "Јурија Долгоруког" и његове сабраће, своди се на то да су они постали таоци политичких амбиција појединих високопостављених руских чиновника. Њихово обећање да ће предати подморницу наоружану најновијим ракетама, способним да пробију сваки систем ПРО, како онај садашњи, тако и перспективни, крајем 2008. године, одавно је познато руском електорату, па и западним политичарима такође.

Неиспуњење дате речи може шкодити претендентима на највише државне функције. То их заправо и приморава да пуштају у серијску производњу још недовршену до краја "Булаву" и да још једном обећају да ће нова подморница бити стављена у наоружање Војно-поморске флоте заједно са новом стратешком ракетом. Истина, у речима команданта Војно-поморске флоте, адмирала Масорина, има неких детаља који нам уливају наду да неће бас комплетно "сирова" ракета бити пуштена у серијску производњу, већ само они блокови и степени ракете који су се показали успешним.

Потом, када се окончају државе пробе "Булаве-М" и када она буде укључена у наоружање, ти блокови и степени ће се комплетирати у Воткинском машинском заводу и постављати у шахте "Долгоруког", "Монамаха", "Невског" и "Дмитрија Донског". Последња атомска подморница - тешка ракетна подводна крстарица стратешке намене из пројекта 941 класе "Акула" ( по западној класификацији "Тyпхоон") такође ће после окончања проба бити опремљена "Булавом-М". На "Акули" ће, за разлику од пројекта 955, бити не 12, и не 16 ракетних шахти, већ 20.

А то ће одмах повећати руски потенцијал морског нуклеарног задржавања за још двеста бојевих глава. Уосталом, то ће се догодити само у случају ако "Булава" не постане жртва политичке трке.



  • Извор
  • rian.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА