BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Црква са погледном на Ајфелову кулу

Црква са погледном на Ајфелову кулу
07.01.2011. год.

На левој обали Сене, између моста Александра Трећег и Ајфелове куле, појавиће се делић Русије. Завршена је прва етапа међународног конкурса за најбољи архитектонски пројекат руског духовно-културног центра. У други круг ушло је десет претендената. Укупно је предато преко 400 предлога из разних земаља света.
 

Идеја изградње сличног објекта појавила се 2007. године, када је француску посетио претходни поглавар РПЦ, патријарх Алексије Други. Он је са жаљењем истакао да уз сву градску величанственост европске престонице и обиље руских сународника, православних цркава у граду има неколико. Три године касније Русија је освојила тендер за куповину плаца величине 4,5 хиљаде квадратних метара. Било је одлучено да се на њему подигне не само православна црква, већ центар који би спајао руску духовност и културу, рекао је у интервјуу за Глас Русије преставник Московске патријаршије архиепископ Јегорјевски Марк.
 

У Паризу има цркава РПЦ, али као саборна црква користи се просторија у којој се налази Црква у част три Светаца. То је гаража прерађена за цркву са ниским плафоном и прилично тесна. Верници који сада живе у Паризу или желе да посте православно болослужење, не могу да се сместе у том малом храму. Зато се и појавила наша жеља да направимо нову цркву, која би примила све заинтересоване.
 

Једино ограничење за архитекте учеснике конкурса које су поставиле власти Париза је висина грађевине, која не сме да премаши 32 мета, иначе ће православни културни центар у историјском делу француске престонице нарушити архитектонски лик града. Ипак ово ограничење никако се није одразило на стваралачку фантазију учесника конкурса. На пример, Француз Дјумон Легран, један од 10 победника првог круга, покушао је да одрази у свом поројекту исконски руски дух, узевши за основу чувену дрвену цркву Кижи. Шта да се каже, бетонска грађевина, обојена упечатљивим плаво-наранџастим бојама делује више него смело. А руски ауторски колектив под руководством Јелене Ленок нуди цркву у традицијама грађевинарства московске класике, коју представља пре свега Успенски сабор Московског Кремља.
 

Што се тиче других француских колега руских архитеката, у својим пројектима они су превазишли све тардиционалне каноне. Црква-талас, црква-шкољка, светилиште-коцка... Како ће управо изгледати црква на обали Сене, унете у списак културног наслеђа УНЕСКа, сазнаће се у марту 2011. године, када ће бити објављени резултати конкурса. А сама изградња ће започети почетком наредне године.
 

Нова саборна црква ће бити још један симбол пријатељства и културних веза две земље и попуниће списак руских грађевина у Паризу. Овде већ стоји мост Александра Трећег, који је поставио руски цар Николај Други у знак франко-руског савеза у октобру 1896. године.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...


Кијевске снаге изгубиле два тенка и седам оклопних возила, саопштило је Министарство одбране у Москви.

  Kolektivna izložba  'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET'  , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi 


„Председник је дошао, и ја сам почео да ходам,“ наводно је рекао рањени војник украјинском лидеру.

Жанг Ханхуи тврди да Пекинг има снагу да оствари „потпуно уједињење” Кине.


Војници су исцрпљени, а недовољно резервиста стиже да их замени, изјавио је украјински председник.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА