Криза је помножена „нулом“
Четрдесет шест хиљада долара – за толики износ је на аукцији продато бело одело Џона Ленона. У овој одећи је легендарни члан групе „Битлс“ позирао за корице албума „Еби роуд“. Поклоник „битлса“, који је купио раритет на аукцији у америчкој држави Конетикат није желео да открије своје име.
С обожаваоцима је све јасно: они су спремни да гладују само да купе ствар која припада објекту њиховог поклоњења. Али, показало се да озлоглашена светска криза није смањила ни апетит грађана, који не пате од фетишизма. Протекле године „с нулама“ истакле су се рекордним износима продаје у свим областима – без обзира да ли су то уметнички предмети, компјутери или аутомобили.
На корицама албума, који је издат 1969. године приказана је позната „зебра“, којом улицу прелазе Пол Макартни, Џон Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар. А иду према улазу у студио у којем су „битлси“ снимили већину својих албума. Четрдесет година након изласка албума ова лондонска „зебра“ није изгубила популарност, а крајем протекле године британске власти су је прогласиле за културни споменик.
Успеси познатих аукцијских кућа дају неким стручњацима оптимизам, наводе их да говоре о завршетку светске кризе. На пример, слика аустријског модернисте Густава Климта продата је за 135 милиона долара. За бисту рада Швајцарсца Алберта Ђакометија (зналци га називају омиљеним скулптором Романа Абрамовича) плаћено је 65 милиона фунти. Платно Американца Марка Роткоа продато је на аукцији за 72 милиона долара. Christie's је 2010. године продао уметничке предмете у износу од укупно 5 милијарди долара (52 одсто више него 2009.). А његов најближи супарник Sotheby's – за 4 милијарде. Премда, постоји и друга тачка гледишта: уз помоћ „алтернативних инвестиција“ предузимачи покушавају да сачувају свој капитал – уочи предстојећих економских потреса.
Међу приземнијим предметима упамћена је остала продаја једног од најпознатијих аутомобил Џемса Бонда. Крајем октобра сребрни Aston Martin „агента 007“ продат је на аукцији у Лондону за 2,6 милиона фунти стерлинга (то је преко 4 милиона долара). Организатори аукције у Ирану ће покушати да понове овај успех – они су на продају дали аутомобил председника Махмута Ахмадинеџада. Аукције се настављају, засад се за Peugeot 504 произведен 1986. године нуди само милион долара.
Простији народ не иде на аукције Christie's и Sotheby's. Њему су довољне и интернет-аукције, на пример – eBay. Али, и овде живот ври! Лидери продаја су гаџети компаније Apple, њих је прошле године продато преко 2 милиона. Купује се на милионе и на стотине хиљада барбика, аутомобилчића, међу којима има и истог оног Aston Martina, само мањих димензија).
Истина, има и других аукција. Тако Белгијанац Бенуа Бовер продаје своју прошлост. Новац му је потребан да започне нови живот. А дама с Новог Зеланда је продала своју депресију. Није много зарадила – само 120 долара. Али, наравно, то је већ друга прича и нема никакве везе с кризом.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »