Председник у директном преносу
Одлазећа година је у Русији добила карактер нагле активности грађанског друштва. У земљи се развија и директна демократија, нагласио је председник Дмитриј Медведев у интервјуу руководиоцима три федерална тв-канала. У том интервјуу он је говорио о резултатима одлазеће године и велику пажњу посветио питањима унутрашње политике.
Демократија у Русији је напустила чисто парламентарне оквире, рекао је Медведев. Демократија нису само институције и процедуре, већ и непосредан израз људи, њиховог мишљења, па и преко интернета. Али сви морају да се придржавају политичке културе:
Политика не може да изађе на улицу – каже Дмитриј Медведев. – Политика мора да има своје облике реализације. Она може да буде и улична, али у оквирима предвиђеним законом. Митинге, демонстрације нико није забранио. Али потребне су одговарајуће дозволе. Постоји директна демократија. И то је нормално.
Говорећи о појму „слобода“, Медведев је рекао да сваки човек има своје схватање тог појма. „Слобода нам је дата онако како можемо да је осетимо, али постоје закони жанра, и постоје закони државе. И ти закони делују не само у Русији, већ свуда“. А чега не сме бити – то је пропаст између важних догађаја у друштвеном животу и оним ако су ти догађају представљени у медијима, сматра председник:
Не сме бити пропасти између важним догађајима до којих долази у животу, и догађајима које показују вести. Овде могу да постоје различите оцене. За неке је Викиликс догађај број један. За друге – леденице с кровова којих је све више у граду. А за неке потписивање СТАРТ-3. Сами медији морају давати приоритете, каже Дмитриј Медведев.
Руководиоци тв-канала нису у свему сагласни са председником. „Слобода на телевизији је ограничена. Она је ограничена законом, представама о добром и лошем, сарадњом са властима, сарадњом са друштвеним структурама. Она је ограничена субјективношћу људи – не само нас, руководилаца тв-канала, већ и огромног броја људи који раде на телевизији“ – рекао је генерални директор Првог канала Константин Ернст. Он је додао да се савремена руска телевизија ни у чему не разликује у степену ограничења слобода од телевизија највећих демократских земаља.
Председнику је постављено „незгодно“ питање о бившем власнику компаније „Јукос“ Михаилу Ходорковском. На примедбе да су порезе на исти начин избегавали и други бизнисмени тог периода Дмитриј Медведев је одговорио да је правосуђе једнако за све. Ако постоје докази да су и други тако поступали, онда да. Али доказа нема, рекао је Медведев:
То је питање доказне базе. Све остало су размишљања. Очигледно је да у свим земљама, у свим друштвима није сваки криминалац у затвору, не сносе сви одговорност. То је питање доказне базе. Донесите, и радићемо на томе.
Говорећи о корупцији у Русији, шеф државе је констатовао да је Русија претерано пренебрегава право и за то постоје историјски разлози. Председник је сигуран да је неопходно све учинити како би закон добио више ауторитета. „Људи треба да поштују закон не зато што се боје, већ зато што није пристојно кршити га. Управо је на томе заснован систем друштвених односа у свим цивилизованим земљама“ – убеђен је он.
Дмитриј Медведев је признао да и поред тога што је темпо модернизације у порасту, урађено је мало. Главно што је учињено је да је курс модернизације на политичком дневном реду.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »