Русија се спрема за Божић
Западни свет се спрема да 25. децембра слави Божић. Тог дана ће славити Божић, један од главних хришћанских празника, и у Русији, јер у овој мултиконфесионалној земљи поред православаца живе и представници Римско-католичке цркве, као и представници различитих протестантских праваца.
У Светом Писму се само једном помиње о Рођењу Исуса. У Јеванђељу по Луци се прича да је у Витлејему после заласка сунца и јављања на небу прве звезде рођен био Богочовек. Свето Писмо не наводи тачан датум. Тек након неколико векова је он био одређен. У 5. веку су се свештеници договорили да ће славити Божић ноћу уочи 25. децембра. Када је у 16. веку Јулијански календар био замењен Григоријанским, хришћански свет се поделио на оне, који славе Божић по новом календару, и оне који славе по старом календару, односно, 7. јануара по новом календару.
У Русији, где од прастарог доба постоји мноштво конфесија, уочи празника код католичких цркава ставе јелке и мале пећине са фигурицама основних хероја и учесника свечаности – детета Христа, Деве Марије, мудраца… Изнад свега тога се традиционално пали Витлејемска звезда, она, која је према предању показала пастирима пут према месту, где се родио Богочовек. Спремају се за празник и руски протестанти, који славе Божић два пута, испричао је у интервјуу нашем радију отправник послова председника Руског удруженог савеза хришћана еванђеоске вере, пастор Константин Бендас.
Следбеници еванђеоске цркве у Русији одавно славе Божић два пута, први пут с читавим западним светом – римокатолицима и европским протестантима. Обично тог дана славимо у породици, када се читава фамилија окупи за столом. И то не правимо нека специјална јела како је уобичајено у Европи и САД-ама. То је празнична гозба која одговара укусу породице. Главно тог дана није јело. Традиционално отац мора да исприча деци и укућанима о суштини тог празника. 7. јануара, на дан православног Божића вршимо празнично богослужење у складу са традицијама православне Русије. То су отворена богослужења, у наше домове за молитву и храмове долазе људи различитих конфесија.
Поред католика и протестаната западноевропски Божић славе и неке православне цркве. Међу њима су Александријска, Еладска, Бугарска и Антиохијска. У Москви има представништва скоро свих помесних православних цркава. Божић у њима славе заједно с руским православљем 7. јануара. А у подворјима Московске патријаршије у православним земљама се придржавају њихових божићних традиција.
- Извор
- Голос России, фото: © hgreen/flickr.com/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »