Нигер укида француски као званични језик
Прелазна влада Нигера укинула је статус француског језика као званичног и прогласила хаусу националним језиком земље. Та мера је предвиђена новим повељом коју је недавно усвојила ова западноафричка држава, а у којој се француски дефинише као „радни језик“.
Иако је хауса најраспрострањенији језик у Нигеру, француски је од стицања независности од Француске 1960. године имао званични статус. Нова власт у Ниамеју – која је преузела контролу након војног удара у јулу 2023. којим је смењен цивилни председник Мохамед Базум – настоји да прекине везе са Паризом.
Крајем прошлог месеца, ова држава у Сахелу усвојила је Повељу о обнови (Charte de la Refondation), за коју влада наводи да ће имати снагу државног закона. Устав из новембра 2010. суспендован је након удара 26. јула.
„Национални језик је хауса… а радни језици су енглески и француски“, стоји у члану 12. повеље, која је објављена у службеном листу Нигера, пренео је АФП у уторак.
Према документу, девет других језика, укључујући зарма-сонгај, фуфулде (пул), канури, гурманче и арапски, проглашени су „говорним језицима“ Нигера.
Прелазна повеља, која је настала као резултат националне конференције одржане у фебруару, такође је продужила мандат прелазног председника Абдурахаманеа Тчијанија за наредних пет година.
Нигер и његови савезници, Буркина Фасо и Мали, напустили су у марту Међународну организацију франкофоније (OIF). Те три земље – које су оснивачи Алијансе држава Сахела (AES) – оптужиле су OIF да је одступила од своје мисије промовисања културне и техничке сарадње и постала пристрасно средство за политичку манипулацију.
AES је такође критиковала ову организацију са седиштем у Паризу због непоштовања суверенитета својих земаља, позивајући се на селективну примену санкција. Организација је суспендовала чланство Малија, Буркине Фасо и Нигера након војних удара у тим бившим француским колонијама, које су иначе биле међу првим чланицама OIF када је основана у Ниамеју 20. марта 1970.
Односи између Бамака, Ниамеја и Уагадугуа с Паризом значајно су се погоршали након војног преузимања власти. Све три војне владе раскинуле су одбрамбену сарадњу са Француском, оптужујући је за мешање у унутрашње ствари и неуспех у борби против џихадистичке побуне у Сахелу.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: X / @NIGER_CNSP/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Северна Кореја је раније помогла Москви да протера украјинске трупе из граничне Курске области
Москва је раније оптужила Кијев да наставља нападе упркос руском предлогу за 72-часовно затишје
Специјалне јединице полиције Брчко дистрикта покушале су синоћ да ухапсе предсједника Владе Српске Радована Вишковића, али је он успио да избјегне хапшење.
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Остале новости из рубрике »