Кина позива Индију на „Танго Змаја и Слона“
Кинески председник Си Ђинпинг је у уторак позвао на јачање сарадње између Кине и Индије, упоређујући однос две земље са „плесом Змаја и Слона“. Изјава је уследила поводом обележавања 75. годишњице успостављања дипломатских односа, током које су председници обе државе разменили честитке.
Си је истакао да су Кина и Индија древне цивилизације, велике земље у развоју и кључни чланови Глобалног југа, обе на важној раскрсници својих процеса модернизације, према званичном саопштењу Пекинга.
„Развој односа између Кине и Индије показује да је прави избор да те две земље буду партнери у међусобном напретку и да остваре 'Танго Змаја и Слона', што у потпуности служи темељним интересима обе земље и њихових народа“, изјавио је Си.
Кинески лидер такође је истакао своју посвећеност заједничком очувању мира и стабилности у пограничним подручјима. У саопштењу се наводи и изјава председнице Индије Драупади Мурму, која је навела да би „стабилан, предвидив и пријатељски“ билатерални однос две земље — у којима живи трећина светске популације — био од користи и за саме државе и за цео свет.
Раније тог дана, кинески амбасадор Сју Феихонг изјавио је за Global Times да су односи између две државе „на пресудној тачки“ и да је Пекинг „спреман да сарађује са Индијом како би ојачали практичну сарадњу у трговини и другим областима, као и да увози више индијских производа који одговарају кинеском тржишту.“ Он је додао: „Добродошле су и индијске компаније да пређу Хималаје и потраже могућности за сарадњу у Кини, делећи дивиденде кинеског развоја.“
Ове изјаве долазе у светлу настојања две земље да ресетују односе након сукоба у Галванској долини 2020. године, дуж спорне хималајске границе, у коме је било жртава на обе стране. После дуготрајних војних и дипломатских разговора, Њу Делхи и Пекинг су у октобру прошле године објавили да су постигли договор о повлачењу снага са спорних подручја и да ће радити на нормализацији односа.
Саопштење је објављено уочи самита БРИКС-а у Казању, у Русији, где су се Си и индијски премијер Нарендра Моди састали у оквиру свеобухватног билатералног сусрета, што је био њихов први такав разговор после скоро пет година. Моди је у недавној подкаст емисији са Лексом Фридманом нагласио значај дијалога уместо раздора, уз констатацију да су разлике између суседних земаља неизбежне, али да не смеју прерасти у сукобе.
Најновије изјаве долазе и у тренутку када и Индија и Кина разматрају потенцијални утицај узајамних царина које је амерички председник Доналд Трамп најавио да ће ступити на снагу 2. априла.
Према писању Indian Express-а прошлог месеца, Њу Делхи разматра могућност да омогући већи прилив кинеских производа као противмеру предстојећим царинама. Док је Кина оштро одговорила САД, поручивши да „ако САД желе рат — било царински, трговински или било који други — ми смо спремни да се боримо до краја,“ Индија је заузела опрезнији став. Њу Делхи и Вашингтон недавно су започели први круг преговора о трговинском споразуму, наводећи да је циљ финализовати прву фазу тог уговора до јесени 2025. године.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: X/narendramodi/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Кина оптужује САД за подривање глобалне стабилности
Осумњичени се гоне по законима који криминализују „увредљиви“ говор на интернету
Власти предузимају све како би ублажиле глобалну ситуацију за руску економију, истакао је Дмитриј Песков
Британски премијер ће рећи да су царине погрешне, али да разуме „економски национализам“ председника САД Доналда Трампа, наводи лист
Москва и Вашингтон су „усред“ мировних преговора о Украјини, изјавио је директор Савета за економију Беле куће Кевин Хасет за ABC
Седми је дан од како су на пут из Врњачке Бање за Кину југом 55 кренули Марко, Немања и Младен. Хуманитарна акција „За мале велике хероје\" тече по плану....
Остале новости из рубрике »