Француска би могла да распореди трупе на Гренланд – министар спољних послова
Француски министар спољних послова Жан-Ноел Баро изјавио је да би његова земља била спремна да распореди трупе на Гренланд, усред сукоба између Данске и САД око овог арктичког острва.
Председник САД Доналд Трамп први пут је изнео идеју о куповини ове територије током свог првог мандата, а поново је оживео ту замисао након повратка на власт раније ове године. Навео је да је Гренланд од суштинског значаја за националну безбедност САД, одбивши да искључи могућност употребе војне силе како би преузео контролу над острвом, које је највеће на свету.
Данска, која има контролу над овом аутономном територијом, инсистирала је да Гренланд није на продају.
У интервјуу за француску радиостаницу Sud Radio у уторак, Баро је открио да је Париз „започео разговоре [о распоређивању трупа] са Данском“, напомињући, међутим, да Копенхаген тренутно нема такву жељу.
„Ако Данска затражи помоћ, Француска ће бити ту“, поручио је дипломата, инсистирајући да су „европске границе суверене, било на северу, југу, истоку или западу [...], и нико не може себи дозволити да се игра са нашим границама“.
Према речима министра, током састанка министара спољних послова ЕУ у понедељак, његове колеге из других држава чланица такође су обећале подршку Данској, сигнализирајући спремност да размотре слично распоређивање трупа.
Баро је изразио уверење да се принудно преузимање Гренланда од стране САД „неће догодити, јер људи не нападају територије ЕУ“.
Током викенда, председник Војног комитета ЕУ (EUMC), генерал Роберт Бригер, изјавио је да „има смисла не само наставити са стационирањем америчких снага на Гренланду, што је случај од раније, већ и размотрити могућност стационирања војника ЕУ на тој територији у будућности“.
Вашингтон има војну базу на острву од раних 1940-их.
У интервјуу за Die Welt, бивши начелник аустријског генералштаба изјавио је да би такво распоређивање „послало снажан сигнал и могло би допринети стабилности у региону“. Позвао се на потенцијалне „тензије са Русијом и могуће са Кином“ у том подручју, нарочито у светлу отапања поларног леда због климатских промена. Генерал је описао ту област као „геополитички изузетно важну“.
Додао је да, иако територија формално не припада ЕУ, блок има интересе на Гренланду, имајући у виду богате ресурсе сировина на острву и његову близину међународним трговинским правцима.
Коментаришући америчке претензије на острво, Бригер је изразио очекивање да ће Вашингтон поштовати територијални интегритет других држава и Повељу УН.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images/Thierry Monasse/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник
Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков
Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.
Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%
Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:
Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје
Остале новости из рубрике »