BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Колонијалне силе подстичу сукобе у Африци – лидер Судана

Колонијалне силе подстичу сукобе у Африци – лидер Судана
13.01.2025. год.
Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији


Дефакто лидер Судана и командант националних оружаних снага, генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, оптужио је "колонијалне силе" да подстичу сукобе у Африци. Његова земља је у грађанском рату од 2023. године.

Главнокомандујући војске је ове изјаве дао током разговора с председником Гвинеје-Бисауа, Умаром Сисоком Ембалом, током посете главном граду те западноафричке земље, Бисау, саопштио је Судански Прелазни Суверени Савет (TSC) у недељу.

Према саопштењу TSC-а, двојица лидера разговарали су о билатералним односима и начинима за унапређење сарадње у различитим областима. Председник Гвинеје-Бисауа изразио је своју жељу за "миром у Судану што пре".

Североисточна афричка земља је у грађанском рату између националних оружаних снага (SAF) и паравојне Репид Супорт Форсес (RSF) од средине априла 2023. године, због неслагања око планиране транзиције ка цивилној владавини.

Конфликт који је прво избио у главном граду проширио се на остатак земље, покренувши оно што УН описује као "хуманитарну кризу огромних размера". Према недавној извештају глобалне организације, ситуација у Судану достигла је "катастрофалне размере", са више од 11,5 милиона унутрашње расељених особа и 3,2 милиона који су потражили уточиште у суседним земљама.

У Бисауу је генерал ал-Бурхан представио извештај о ескалацији насиља у земљи, описујући паравојну групу RSF као терористичку организацију која циља државу и њене институције, наводи се у саопштењу његовог кабинета.

"Постоје колонијалне силе које раде на подстицању сукоба на афричком континенту", изјавио је прелазни лидер.

Африка сада доживљава буђење које јој омогућава да се одупре страној интервенцији у афричким пословима. Похваљујемо напоре неких афричких земаља које су се подигле против старог и савременог колонијализма", додао је он.

Ал-Бурхан је први пут споменуо "колонијалну кампању" против своје земље када је разговарао са привременим председником Малија, Асимијем Гоитом, у Бамаку, на првој станици своје турнеје по суседним афричким земљама која је почела у суботу. Очекује се да ће посетити и Сијера Леоне и Сенегал.

"Председник Малија потврђује подршку своје земље Судану у светлу напада на који је земља изложена", саопштио је Судански Суверени Савет у суботу.

Судан је био под влашћу Велике Британије као Англо-египатски кондоминијум од 1899. године, до стеченог независности 1956. године. Британска владавина је, како се извештава, подељила некада највећу афричку земљу на два дела, с тим да је други део, Јужни Судан, стекао независност 2011. године након деценија грађанског рата.

У суботу је генерал ал-Бурхан изјавио свом малијском колеги да је Судан решен да "бори против неоколонијализма" и позвао на сарадњу између Бамакоа и Хартума у борби против регионалног тероризма.

Неколико афричких земаља је у последњим годинама постало неповерљиво према својим бившим колонијалним господарима. Мали, Буркина Фасо и Нигер су све оптужили своје бивше господаре, Француску, за агресију, ефективно прекидајући одбрамбене односе са Паризом.


Извор:
 РТ (Ф)



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Mahmoud Hjaj/Anadolu Agency via Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток


Напад је спречен на кључној станици за компресију, саопштило је Министарство одбране РФ

Руске снаге су изводиле ударе на објекте украјинских формација у централном и западном делу тзв. Украјине. Украјинске формације су нападале дроновима регион Црног мора и позадинске регионе: у Котовску...


Србија и Сједињене Америчке Државе званично су започеле стратешки дијалог. О томе шта ће тај облик партнерства значити у пракси, како ће утицати на односе Београда и Вашингтона, између...

Кит Келог каже да су војни, економски и дипломатски напори неопходни за „промену Ирана на боље“


Ширење базе МК има за циљ покретање рата са Русијом, тврди Калин Георгеску.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА