Трамп именовао кандидата за специјалног изасланика за Украјину
Изабрани председник САД Доналд Трамп објавио је да ће пензионисани генерал војске Кит Келог бити његов специјални изасланик за Украјину и Русију.
Трамп ће бити инаугурисан као 47. председник САД 20. јануара следеће године. Већ је објавио десетине имена будућих званичника, од којих неки прво морају бити одобрени у Сенату.
„Био је са мном од самог почетка“, написао је Трамп у среду на својој платформи Truth Social, објављујући Келогову номинацију. „Заједно ћемо осигурати мир кроз снагу и учинити Америку, и свет, поново безбедним“!
Келог је био шеф кабинета Савета за националну безбедност током Трамповог првог председничког мандата (2017-2021). Био је главни помоћник тадашњег потпредседника Мајка Пенса и вршилац дужности саветника за националну безбедност након смене генерала Мајкла Флина у фебруару 2017.
„Не мислим да је Трећи светски рат почео, али смо на самој ивици“, изјавио је Келог прошле недеље за Fox News, након што је председник Џо Бајден одобрио нападе ракета дугог домета на Русију. Он је описao сукоб као „највећи копнени рат у Европи од краја Другог светског рата“, где једна варница „може измакнути контроли, без намере“.
Келог, међутим, није критиковао Белу кућу због одлуке о ракетама, изјавивши да ће то Трампу дати „више полуга“ за преговоре у јануару.
Ричард Гренел, бивши амерички амбасадор у Немачкој и Трампов бивши вршилац дужности директора националне обавештајне службе, такође је био кандидат за ту позицију.
Према агенцији Reuters, Келог и други бивши Трампов помоћник, Фред Флајц, коаутори су предлога за окончање сукоба између Русије и Украјине, који је будући потпредседник Џеј Ди Венс изнео у интервјуу у септембру.
План би замрзнуо конфликт дуж тренутне линије фронта без признавања руског суверенитета над територијама које потражује Украјина, док би се одлука о чланству Кијева у НАТО-у одложила за каснији датум. Москва би била приморана да седне за преговарачки сто претњом да ће САД повећати помоћ Кијеву, док би Украјина добила обећање о више америчког наоружања уколико пристане на преговоре. Међутим, и Русија и Украјина одбациле су овај предлог као неприхватљив.
Келог је служио у америчкој војсци и био начелник штаба 82. ваздушнодесантне дивизије током Првог заливског рата (1990-1991). Након инвазије САД на Ирак 2003. године, именован је за главног оперативног директора управе за окупацију у Багдаду.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Drew Angerer/Getty Images/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Милован Јаковљевић, произвођач малина и одборник у Скупштини општине Ивањица, поднео је документ у којем детаљно образлаже кључне проблеме у србској производњи малина и предлаже мере за њену стабилизацију....
Потпредседник САД критиковао је политику ЕУ у области миграција, одбране и демократских норми
У Србском културном центру “Ћирилица” у Београду одржана је промоција књиге “Добровољци” руског добровољца и аутора Александра Кравченка. Сала је била препуна, што сведочи о великом интересовању јавности за...
Бошњачки политичари, већ дуже вријеме Хрватима у БиХ бирају по свом избору хрватског члана Предсједништва БиХ. Тако Бошњаци у Предсједништву имају два своја члана. Очигледно им ни то није довољно,...
За разлику од Брисела, Москва може да сачека исход трговинског рата, рекао је бивши председник Русије
Амерички председник приписао је осуду десничарске политичарке „правном рату“ који воде „европски левичари“
Остале новости из рубрике »