Високе технологије су у центру пажње сарадње Москве и Њу Делхија. „То је корисно за модернизацију и руске и индијске економије“ – изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев на конференцији за новинаре у Њу Делхију. За последњих десет година робна
Мешавина демократске револуције и провокација специјалних служби органа реда- тако опозиционари и новинари описују оно што се догодило у Минску, у ноћи између 19. и 20. децембра.
Могло се приметити доста чудних поступака власти те вечери. До трга Независности, колона присталица опозиције се кретала споро и власт је имала сасвим довољно времена да полицијским кордоном огради зграду владе.
Ипак, демонстанри су наишли на исувише мали број полицајаца- односно њихов прилично танак кордон. А и тако мали број полицајаца је убрзо напустио трг. То је било налик на мишоловку намењену опозиционарима.
Говори руководилац сајта „Белоруски партизан“ Павел Шеремјет:
То што се догодило у Минску је мешавина народне револуције, провокација специјалних служби органа реда и хистеричне реакције вишег руководства Белорусије. Око 20 000 грађана се окупило на тргу. Нису били јединствено инструирани, опозиција није имала јасан план. Збуњену масу људи је изманипулисала група полицијских агената, која је заправо и испровоцирала напад на зграду владе.
Маса је дошла до зграде владе и однекуда су се појавила непозната лица, за која се сада сматра да су били провокатори, и почела да ломе врата. Ништа томе слично није постојало у плановима опозиције: они су једино позивали своје присталице на мирни протест, а никако не на бесмислени погром.
Оно што се касније одвијало, већ је познато. Да би дозволили ломљење неколико стакала на прозорима, полицајци су се удаљили од зграде владе. Ломљње прозора требало је да асоцира на покушај државног удара. Након ломљења прозора, полицајци су се вратили, али не у малом броју. Овога пута, било их је на стотине, добро обучених и лако су блокирали демонстранте. Мишоловка се затворила. Више од 600 ухапшених само те вечери, а то није коначни број, каже Павел Шеремјет и додаје:
639 ухапшених- колико су саопштиле власти, је нетачно. Ради се о томе, да су хапшења настављена и током следећег дана. Ухапшени су и многи павобраниоци, који спроводе мониторинг репресије. Управо због тога, не постоје пуне и тачне информације. Ухапшени се смештају по разним затворима. На пример, заправо у пуном саству, осуђени су сарадници информационог сајта „Хартија 97“. Главни уредник Наталија Разина се налази у притвору безбедносних служби, против ње је покренут кривични поступак. А четири новинара је осуђено на 10 дана затвора. При томе, ови новинари нису ухапшени на тргу са демонстрантима, већ током ноћи на својим радним местима. Новинари другог опозиционог сајта „Белоруски партизан“ сваког часа могу бити ухапшени, јер се њихово деовање сматра илегалним.
Међу притворенима је и председнички кандидат Андреј Саников и његова жена Ирина Халип. Њихова судбина, као и судбина многих опозиционара, који су се нашли у рукама власти, потпуно је неизвесна, говори Павел Шеремјет:
Саников и његова супруга Халип су ухапшени, дуго се скривало где се они тачно налазе. Али, сада знамо- Саников је у притвору безбедносних служби , као и други опозициони активисти. Халип, према одређеним тврдњама такође је у полицијском притвору, а према другим, она се налази у затвору Министарства унутрашњих послова у улици Окрестина. Њихов стан је два пута био претресан без њиховог присуства.
У име руске амбасаде, о судбини 9 ухапшених руских грађана, говори Вадим Гусев:
„После наших истрајних настојања, добили смо списак од МИП Белорусије, са именима 9 руских грађана, приведених од стране белоруских власти у ноћи између 19. и 20. децембра, у време одржавања недозвољених окупљања демонстраната. Дипломатском нотом смо се обратили белоруској страни са молбом да се омогући састанак руских дипломата са приведеним грађанима РФ.
Посматрачи ОЕБС-а нису признали резултате белоруских избора. Процес пребројавања гласова, они су назвали „лошим или врло лошим“. Организација „Amnesty International“ осудила је оштро растурање мирних демонстрација и захтева од Минска истрагу поводом ванредне примене силе.
Деловање белоруских власти осудили су и руски правобраниоци. Удружење „Мемориал“ је издало саопштење , у коме се говори, да је ситуација у Минску више него јасна: избори у Белорусији изгубили су сваки смисао и садржај.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Белорусија
- избори
- протест
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »