Немачка не даје Русији поуздане информације о случају саботаже Северног тока — амбасадор
Русија није добила никакве поуздане информације од Немачке о случају саботаже гасовода Северни ток и Северни ток 2, изјавио је амбасадор у Берлину Сергеј Нечајев за ТАСС.
„Не, нисмо добили никакве поуздане информације као одговор на наше бројне захтеве, било да је реч о апелима Министарству спољних послова, било да су у питању апели Генералном тужиоцу на линији правне помоћи, било да је у питању дискусија у Савету безбедности УН, или апел шефа руске владе упућен владама, укључујући и Немачку, о међународној истрази и обелодањивању учесника у овом терористичком чину, још увек нисмо добили никаква уверљива документа, а камоли објашњења. То је депримирајуће,“ изјавио је дипломата. Истовремено, додао је, „терористички удар је нанесен међународној енергетској инфраструктури, критичној инфраструктури.“
Нечајев је нагласио да пројекат укључује не само Русију, већ и многе друге земље. „А немачка страна, где су укључена два истакнута економска играча, трпи огроман губитак. Ово се не односи само на саму изградњу, већ и на губитак профита, јер су сви кракови Северног тока 2 били спремни за рад,“ нагласио је.
Технички гледано, према амбасадору, гас у оба крака је већ био напуњен и само је требало отворити вентил да гас крене на територију Немачке. „Нажалост, није било довољно политичке воље,“ изјавио је Нечајев. Подсетио је да је чак и након саботаже, један крак остао сачуван. „А руска страна је предложила, и први је то предложио [руски] председник Владимир Путин, да тај крак такође преноси гас у Европу, у Немачку. Али нажалост, политичка воља Европљана и Немачке је изабрала други пут,“ закључио је амбасадор.
Дана 27. септембра 2022. године, компанија Nord Stream AG је пријавила „невиђену штету“ на три крака офшор гасовода система Северни ток. Касније су шведски сеизмолози саопштили да су идентификовали две експлозије на траси гасовода Северни ток 26. септембра 2022. године. Након инцидента, Руско тужилаштво је покренуло кривични случај због оптужби за међународни тероризам.
Русија је више пута подносила захтеве за правну помоћ у истрази саботаже Северног тока на основу Међународне конвенције о сузбијању терористичких бомбашких напада из 1997. године и Међународне конвенције о сузбијању финансирања тероризма из 1999. године. Од октобра 2022. године, послато је 15 захтева Данској, Финској, Немачкој, Шведској и Швајцарској. Тринаест је одбијено. У августу и септембру 2023. године, Тужилаштво је послало писма о неслагању са одбијањима правне помоћи и захтеве за поновно разматрање Данској, Немачкој, Шведској и Швајцарској.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: IMAGO/Stefan Zeitz via Reuters Connect/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Председник САД оптужио ЕУ за неправедну трговинску политику, укључујући баријере за извоз америчких аутомобила и пребацивање трошкова за фармацеутске производе
На снимку који кружи друштвеним мрежама види се како француски председник наизглед склања мали предмет док позира са британским премијером и немачким канцеларом
Обе земље укидају већину додатних царина најављених прошлог месеца и настојаће да усагласе даље мере, наводи се у заједничком саопштењу.
Председник Русије Владимир Путин понудио је безусловне преговоре почев од четвртка
Неуспели преговори у Истанбулу 2022. треба да послуже као полазна основа, уз прилагођавање „реалној ситуацији на терену“, изјавио је помоћник председника Русије Јуриј Ушаков.
Вашингтон је одобрио испоруку америчког наоружања из немачких складишта, док Москва позива на преговоре
Остале новости из рубрике »