Западни медији забринути због RT-а у Африци
Русија шири антизападно расположење у Африци кроз RT-ову кампању билборда која приказује Москву као силу против колонијализма, тврди британски медиј.
Africa Confidential (AC) се назива „једном од најстаријих специјализованих публикација“ о континенталним питањима, пружајући детаљне вести и анализе владама, корпоративним клијентима, универзитетима и невладиним организацијама. Публикација која ради само на претплати у оптицају је од 1960. године, а сви аутори остају анонимни из безбедносних разлога.
Раније ове недеље, AC је објавио извештај који приказује руски приступ као „дезинформације о Западу“. Медиј тврди да RT-ова маркетиншка кампања у подсахарској Африци гради на наслеђу напора Јевгенија Пригожина и приватне војне компаније Wagner Group.
„Међународни аеродром Боље у Адис Абеби приказује RT-ове дигиталне видео промоције на великим екранима са анти-неоколонијалним порукама,“ наводи AC.
„Билборди садрже цитате првог премијера Гане и пан-африканисте Кваме Нкруме, првог председника Танзаније Јулијуса Њереа, угандског борца за независност Милтона Оботеа и зимбабвејског борца за слободу који је постао тиранин Роберта Мугабеа,“ додао је медиј.
Антиколонијалне нарације су „главна карактеристика RT-овог програма“, иако можда имају мали утицај на млађе генерације, изјавио је јужноафрички медијски аналитичар Антон Харбер за AC. Наводно је због тога RT изградио мрежу „афричких инфлуенсера“ који хвале Русију.
Као пример, AC је споменуо Џоа Мхлангу, ког је идентификовао као „јужноафричког RT коментатора.“ Међутим, Мхланга је имао само један интервју са RT-ом, у јулу, и представљен је као оснивач и уредник мреже Behind the News Network.
Британски медиј је исправно цитирао Мхлангу како хвали „добре ствари које Руси раде за афрички народ“, али је изоставио први део те реченице, да „Африканци не подржавају Русију или председника [Владимира] Путина зато што се боре против Запада.“
Мхланга је интервјуисан о изјавама високог дипломате ЕУ Жозепа Бореља, који је тврдио да је блоку потребно да „препрограмира“ људе у Европи и Африци и да „окупира сајбер простор“ како би се супротставио руском утицају.
Africa Confidential је такође погрешно приписао цитат из мартовског RT чланка тоголеском посланику Иносенту Кагбари. Реченица о чланству Египта у BRICS-у која му омогућава да „промени цео свет политички, економски и стратешки“ заједно са Русијом заправо је дошла од египатске професорке Нурхан Ел-Шеих.
Москва је последњих година неговала стратешка партнерства са бројним афричким државама. Други самит Русије и Африке одржан је прошле године у Санкт Петербургу, са представницима 49 држава континента. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров посетио је четири државе Сахела и Конго у јуну.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »