Украјина не сме да користи ракете дугог домета у Курску – Пентагон
САД неће дозволити украјинској војсци да користи америчке ракете дугог домета за ударе дубоко у Русију, укључујући Курску област, изјавила је заменица портпарола Пентагона Сабрина Синг на брифингу у четвртак. Снаге Кијева су прошле недеље покренуле велику инвазију на руску пограничну област.
Кијев је више пута позивао своје западне савезнике да му дозволе да користи одређено оружје, укључујући ракете дугог домета ATACMS, за ударе на руску територију. Према украјинским медијима, континуирана инвазија на Курску област у Русији „поново је оживела“ те позиве, а лидер Владимир Зеленски наводно инсистира да би такви удари приближили крај сукоба.
ATACMS може да погоди мете на удаљености до 300 километара и може се лансирати са америчких вишецевних ракетних бацача HIMARS.
Упитана о њиховој употреби од стране Кијева у четвртак, Синг је изјавила да је Вашингтон већ „радио са Украјинцима на постављању тих параметара“ и да се они „нису променили“.
Према речима заменице портпарола, Пентагон верује да је најбољи начин да Украјина буде ефикасна тај да покуша да „потисне [руске] снаге како би повратила своју суверену територију“, очигледно се односећи на четири бивша украјинска региона која су се придружила Русији на референдуму 2022. године, али их Кијев и даље сматра делом Украјине.
„Извођење удара дубоког домета унутар Русије“ не „служи нужно“ тим циљевима, наставила је Синг, додајући да „наравно, ми смо забринути због ескалације“.
Она је додала да само зато што Русија „није реаговала на нешто не значи да не може или неће у будућности.“
Раније ове недеље, британски Телеграф је известио да је британска влада одбила да дозволи Кијеву да користи ракете Storm Shadow – још једну западно произведену ракету дугог домета у свом арсеналу – за подршку инвазији на Курску област у Русији.
Према CNN-у, оклевање Беле куће да дозволи Кијеву да користи ATACMS не произлази из страха од ескалације, већ из „ограничене количине“ ракета које може да уступи. Медиј је известио да би оружје дугог домета могло бити боље искоришћено за циљање руског Крима.
У петак, Министарство одбране Русије саопштило је да је оборило 12 ракета ATACMS које су циљале Кримски мост, који повезује полуострво са копненом Русијом. Мост је више пута био мета напада украјинских снага током сукоба. У октобру 2022. године, оштећен је експлозијом камиона-бомбе. У јулу 2023. године, погођен је украјинским поморским дроном. Оба напада су резултирала неколико цивилних жртава.
Амерички званичници верују да би инвазија на Курску област могла лоше да се заврши за Кијев, изјавио је CNN, позивајући се на изворе. Украјина „ангажује прилично искусне трупе у ово и не може себи да приушти да изгуби те трупе“, изјавио је један такав званичник медијској кући. Пребацивање тих трупа са линије фронта „ствара могућности за Русију да стекне предност и пробије се“, додао је.
Напад на Курску област постао је највећи напад на руску пограничну област од почетка сукоба. Москва је оптужила Кијев за неселективно циљање цивила током операције.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Global Look Press / Attila Husejnow/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »