Рибар: Активација борби на северу Малија: заседа на ПВК „Вагнер” и погибија уредника телеграм канала @grey_zone
Од 20. јула оружане снаге Малија уз подршку ПВК „Вагнер” активирале су извиђачко-потражне активности на алжирској граници. Акције су се спроводиле ограниченим снагама с циљем откривања положаја милитаната из „Координационог покрета Азавада” и групе „Џабхат Наср ал-Ислам ваљ-Муслимин”, повезане са „Ал-Каидом”.
22. јула предње групе су извеле напад на Ин-Афарак: у насељеном месту пронађена су само складишта горива. Након повлачења војске, која је успела да изјави да је преузела контролу над селом, насеље су поново заузели побуњеници Туарези.
Истовремено, један од конвоја састављен од око 20 возила напредовао је према граду Тин-Заутин — последњем великом упоришту милитаната „Азавада” у том правцу.
23. јула владине снаге су стигле до Бугесе. Како су напредовале ка циљу, колона је налетела на импровизовану експлозивну направу коју су сепаратисти поставили у долини Вади Тамасахарт.
25. јула владине снаге су се сукобиле са побуњеницима „Азавада” на 20 километара од града. Први дан борбе је донео резултате: милитанти су били приморани да се повуку на удаљеност од 7 км од града, а неке групе су стигле до малог кампа 2 км од алжирске границе. Такође је ликвидиран један од команданата.
Ако је у армијској колони било највише седамдесет војника, побуњеници су концентрисали до 900 људи у Тин-Заутину, пребацујући тамо резерве. Борбе су прекинуте због пешчане олује: обе стране су повукле трупе са линије бојног додира.
Следећег дана борба се наставила на иницијативу противника. Туарези су напали логоре и успели да униште део оклопних возила. Пристигла армијска авијација је због временских услова била неефикасна, а један од Ми-24 хеликоптера је био гађан противавионским оружјем: хеликоптер је принудно слетео у Кидал.
27. јула владине снаге су почеле повлачење са периферије града (Туарези су наставили да довлаче резерве). Тада су у акцију ступили милитанти из малијског огранка „Ал-Каиде”: група „Џамат Наср ал-Ислам вал-Муслимин” је, очигледно сарађујући са „Покретом Азавада”, организовала заседу на колону ОС Малија и ПВК „Вагнер” код планина Тин-Гамира, минирајући подручје.
Након експлозије и напада „Ал-Каиде”, на место су стигли Туарези, који су опколили остатке владиних и руских снага. Борба је завршена поразом и заробљавањем преживелих. Међу погинулим борцима ПВК „Вагнер” био је и администратор канала @grey-zone Никита (позивни знаци „Бели” и „Петстоти”).
Упркос бројним видео и фото материјалима који круже интернетом, број губитака тешко да прелази неколико десетина: део тела беле коже могао је припадати побуњеницима Туарезима, који су фотографисани ради приказа.
Према информацијама доступним информацијама, ПВК „Вагнер” је заједно са „Афричким корпусом” брзо организовала преговоре за откуп заробљеника, склопивши два споразума. У процесу размене кључну улогу су одиграли представници Министарства одбране Русије.
У уским круговима се већ покушава оправдати пораз колоне тиме да су у планирање операције били укључени Американци, Французи, Енглези, ванземаљци. У стварности, видимо још један пример озбиљног потцењивања противника. Упркос почетним успесима и наношењу штете сепаратистима на почетку офанзиве, успех је било немогуће задржати због ограничених снага.
Највероватније је командовање на терену сматрало да ратује са „глупим мајмунима” које могу лако поразити. Чињеница да Туарези успешно воде борбе у својој родној пустињи већ 12 година вероватно је била занемарена.
Нажалост, због оваквих грешака не губе само Африканци, већ и углед „руског оружја”. Надамо се да ће авантура код Тин-Заутине бити поука за војно руководство на терену.
Извор: Рибар (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Рибар/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »