Кина суспендовала преговоре о контроли наоружања са Вашингтоном
Кина је замрзла преговоре о контроли наоружања са САД као одговор на континуирану продају оружја Тајвану од стране Вашингтона, саопштило је кинеско Министарство спољних послова.
САД и Кина су одржале дуго очекивани круг разговора о нуклеарном неширењу у новембру, први такав састанак од 2018. године. Иако разговори нису донели конкретне резултате, сматрани су кључним кораком у ублажавању тензија између две суперсиле, након што је Пекинг прекинуо скоро сву војну комуникацију са Вашингтоном годину дана раније, због посете тадашње председнице Представничког дома САД Ненси Пелоси Тајвану.
Говорећи на конференцији за новинаре у Пекингу у среду, портпарол кинеског Министарства спољних послова Лин Ђијан изјавио је да Кина неће разматрати нови круг консултација са САД.
"Одговорност потпуно лежи на САД," објаснио је Лин. "Током протеклих недеља и месеци, упркос чврстом противљењу и поновљеним протестима Кине, САД су наставиле да продају оружје Тајвану и раде ствари које озбиљно нарушавају кључне интересе Кине и међусобно поверење између Кине и САД."
"Ово је озбиљно нарушило политичку атмосферу за наставак консултација о контроли наоружања," изјавио је он.
Државни секретаријат САД је овластио продају оружја Тајвану у вредности више од милијарду долара од последњег круга разговора о контроли наоружања између САД и Кине, према подацима Агенције за одбрамбену безбедносну сарадњу. Недавно је одељење одобрило продају стотина дронова камиказа Altius-600M и Switchblade Тајпеју, што је навело Пекинг да уведе санкције америчком гиганту оружја Lockheed Martin.
Кина сматра Тајван делом своје суверене територије, позиција која се назива принципом 'Једне Кине'. САД признају, али не подржавају ову политику. Пекинг види америчку продају оружја Тајпеју, изражавање подршке независности Тајвана и обећања о војној помоћи Тајвану као кршења принципа 'Једне Кине'.
Кина одржава да ће мирно реинтегрисати Тајван са кинеским копном, док задржава право на употребу војне силе ако буде неопходно.
Лин није искључио могућност повратка нуклеарним преговорима у будућности. "Кина је спремна да одржава комуникацију са САД о међународној контроли наоружања... али САД морају поштовати кључне интересе Кине и створити неопходне услове за дијалог и размену," изјавио је он на брифингу у среду.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / VCG/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »