Свет треба да се позабави „основним узроцима“ који су довели до „кризе“ у Европи и текућег сукоба у Украјини, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на министарском самиту у Савету безбедности УН у уторак. Окончање сукоба између Москве и Кијева требало би да буде праћено уклањањем претње коју Запад представља по безбедност Русије, изјавио је он.
Услове за „одрживи мир“ између Русије и Украјине већ је представио руски председник Владимир Путин, истакао је високи дипломата. Путин је у јуну изнео услове Москве за иницирање прекида ватре. Они су укључивали потпуно повлачење украјинских трупа са свих руских територија, укључујући републике Доњецк и Луганск, и регионе Херсон и Запорожје, као и правну обавезу Кијева да никада неће ући у НАТО.
Сваки коначни договор треба да буде признат у западним престоницама и да се отвори пут за укидање санкција Русији, додао је Путин. И Кијев и његове западне присталице одбацили су понуду.
Свако „политичко и дипломатско решење [конфликта у Украјини] требало би да буде праћено конкретним корацима у циљу отклањања претњи Руској Федерацији које представља Запад“, изјавио је Лавров Савету безбедности УН док је навео мере потребне за „враћање поверења и стабилизовање ситуације” на међународној арени. „Основни узроци кризе која је избила у Европи треба да се реши једном заувек.“
Русији и Западу су потребне међусобне „гаранције и договори“, навео је министар и додао да треба узети у обзир и „нове геостратешке реалности на евроазијском континенту“. Према Лаврову, на континенту се формирала нова „панконтинентална архитектура истински једнаке и недељиве безбедности“.
„Глобални и регионални баланс снага такође треба да се обнови, заједно са исправљањем неправди у светској економији“, изјавио је он. Мултиполарни свет не би требало да има монопол у финансијској или валутној регулативи, трговини или технологијама, рекао је он, позивајући Светску трговинску организацију да се реформише како би одражавала „стварну тежину“ незападних центара раста и развоја.
Москва је дуго кривила хегемонистичке тежње Вашингтона и његових савезника за разне кризе последњих деценија. Путин је у јуну изјавио да је свет пропустио прилику да створи бољи, праведнији и сигурнији међународни поредак 1990-их. САД и друге западне земље веровале су да су „победиле у Хладном рату и одбиле да поштују интересе других“, рекао је тада.
Тај приступ се манифестовао у политици НАТО-а да решава сукобе који су се сводили на „оптуживање стране која им се не свиђа за све грехе и њено сламање“, навео је Путин. Такав приступ се показао као катастрофа, сматра руски председник. Он је такође негирао да је Русија главна претња Европи, тврдећи да највећа опасност за европске нације долази од њихове огромне зависности од САД.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.