Кинески план за решавање украјинске кризе остаје једна од најизводљивијих опција на столу, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Обраћајући се новинарима у четвртак, Лавров је поздравио иницијативу од 12 тачака коју је Пекинг предложио у фебруару 2023. на прву годишњицу сукоба. План укључује позив на прекид непријатељстава, наставак мировних преговора, напуштање „хладноратовског менталитета“ и поштовање суверенитета свих нација.
Лавров је описао кинески предлог као „најјаснију“ компилацију принципа и приступа по том питању, напомињући да су све његове тачке испреплетене. „Најважније за нас је да се кинески документ заснива на анализи разлога за актуелне догађаје и да [настоји да] отклони [њихове] основне узроке“, изјавио је министар спољних послова.
Лавров је признао да је предлог критикован због тога што је „нејасан“, али је додао да је то ипак „разуман план који је велика кинеска цивилизација изнела на расправу“.
За разлику од предлога Пекинга да се оконча сукоб у Украјини, кијевска мировна формула у десет тачака коју је први пут изнео председник Владимир Зеленски у јесен 2022. није ништа друго до „ултиматум“, тврди Лавров. Документ заправо захтева капитулацију Москве и повлачење њених снага на границе Украјине из 1991. године, додао је он.
Потоњи аранжман би подразумевао да ће Кијев повратити Крим – који је великом већином гласао за придруживање Русији 2014. на јавном референдуму након пуча у Кијеву који је подржао Запад – као и четири друге бивше територије које су следиле пример полуострва 2022. Москва је више пута изјавила да је овакав исход неприхватљив.
„Међутим, господин Зеленски је недавно био толико 'галантан' да је сугерисао да бисмо могли да почнемо од границе из фебруара 2022. Па, нема штете у сањању“, додао је Лавров.
Украјински председник је прошле недеље сугерисао да повратак украјинским границама из 1991. године више није предуслов за преговоре са Русијом. Он је, међутим, и даље инсистирао на томе да Кијев мора да поврати територију коју је изгубио од Москве 2022. након референдума у Доњецкој и Луганској Народној Републици и Запорожју и Херсонској области.
Москва тврди да је отворена за разговоре са Кијевом, али каже да сваки ангажман треба да узме у обзир „реалност на терену“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.