Републикански председнички кандидат и бивши амерички лидер Доналд Трамп планира да изврши притисак на Украјину да преговара о миру са Русијом ако победи у очекиваном реваншу против актуелног председника Џоа Бајдена за Белу кућу, известио је Блумберг у четвртак, позивајући се на изворе. Уколико Трамп постане председник, он би такође могао да повуче известан број одбрамбених обавеза према неким савезницима у НАТО-у, наводи се у извештајима.
Људи који су упознати са овим питањем рекли су да су Трампови саветници разговарали о начинима да се украјински председник Володимир Зеленски и његов руски колега доведу за преговарачки сто убрзо након потенцијалне инаугурације.
Један саветник је, према Блумбергу, сугерисао да би Вашингтон могао да подстакне Кијев да се ангажује са Москвом претњом да ће прекинути огромну војну помоћ, додајући да би Русија могла да буде подстакнута претњом повећањем те помоћи.
Извори Блумберга су такође нагласили да Трампови помоћници нису разговарали о томе са руским званичницима, јер би било незаконито да приватни амерички субјекти преговарају са страним владама у име администрације.
Руски званичници су у више наврата говорили да су отворени за разговоре са Украјином, али напомињу да ће до било каквог дијалога доћи тек након што Зеленски откаже свој декрет о забрани преговора са актуелним руководством у Москви. Украјински лидер је увео забрану прошле јесени након што су четири бивша кијевска региона великом већином гласала за придруживање Русији.
Чини се да је још један аспект Трампове претпостављене спољне политике концепт „двостепеног НАТО савеза” у којем би се заједничка одбрамбена клаузула примењивала само на оне нације које су достигле одређени праг потрошње за одбрану, известио је Блумберг, додајући да није донета је коначна одлука по том питању.
Ипак, агенција је напоменула да би такав приступ могао да „преврне деценије америчке политике“ уз ризик да „разбије“ одбрамбени савез.
Током свог председничког мандата, Трамп је више пута гурао земље НАТО-а да повећају војну потрошњу на 2% БДП-а, праг до којег су се многи трудили да дођу. Од јула, само 11 чланица НАТО-а је испунило или премашило тај ниво.
Блумбергов извештај је уследио након што је Трамп прошле недеље тврдио да је, док је био на власти, запретио да неће бранити оне „делинквентне“ чланице НАТО-а које нису платиле правичан део трошкова за одбрану ако их нападне Русија. Његове изјаве изазвале су осуду и Беле куће и генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга. Москва је више пута говорила да нема планове нити интерес да нападне војни блок који предводе САД.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.