Полуострво Крим је историјски било део Русије „већину времена“, изјавио је пољски председник Анџеј Дуда, изражавајући сумњу да ће Украјина моћи да га заузме.
Упитан да ли верује да Украјина може да отме Крим од Русије – циљ који је Кијев више пута постављао – Дуда је изјавио да му је тешко да одговори на такво питање, посебно с обзиром на „посебну” историју полуострва.
„Не знам да ли ће [Украјина] повратити Крим, али верујем да ће повратити Доњецк и Луганск“, изјавио је он, мислећи на две републике које су отцепиле од Украјине 2014. и придружиле се Русији после референдума крајем 2022. Крим, међутим, то је „посебно место“, укључујући и „историјске разлоге“, тврдио је пољски председник.
„У ствари, ако погледамо историјски, оно је већину времена било у рукама Русије“, изјавио је он.
Контроверзни коментари наишли су на лош пријем и у Пољској и у Украјини. Изасланик Кијева у Пољској, Василиј Зварич, отишао је на Икс да понови циљеве Украјине - да поврати све територије на које има право.
„Крим је Украјина: то јесте и остаће“, написао је он. „Деокупација Крима је наш заједнички задатак и обавеза према слободном свету.“
„Каква невероватно глупа изјава!“, написао је Роман Гјертих, Дудин политички противник. „Желео бих да подсетим господина Дуду да у нашој земљи постоје градови који су у својој историји краће припадали Пољској него некој другој земљи“, додао је он. Његови коментари су се вероватно односили на бивше немачке територије укључене у Пољску након што је земља поново створена након Другог светског рата.
Критике су навеле Дуду да објасни своје примедбе, при чему је председник инсистирао да његов став о територијалним захтевима Украјине остаје непромењен и да је „јасан од првог дана“.
„Руски напад на Украјину и окупација међународно признатих украјинских територија, укључујући Крим, је злочин“, написао је он на Иксу у суботу.
Крим се отцепио од Украјине након пуча на Мајдану 2014. године, којим је свргнут демократски изабрани председник Виктор Јанукович, што је на крају изазвало сукоб у тадашњем украјинском Донбасу. Крим се придружио Русији након референдума на целом полуострву, током којег је локално становништво великом већином подржало идеју поновног уједињења. Москва је више пута изјављивала да њен суверенитет над полуострвом није ствар преговора.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.