Француска војска је утврдила да су украјинске снаге користиле систем противваздушне одбране Патриот који је испоручила Америка да би обориле руски авион са ратним заробљеницима, изјавио је званичник агенцији Асошиејтед прес у петак. Руски истражитељи су донели исти закључак.
Авион, руски Ил-76, оборен је прошле среде изнад Белгородске области док је у њему било 65 заробљених украјинских војника који су касније тог дана требало да учествују у размени заробљеника. Сви ратни заробљеници, као и три руска официра и шест чланова посаде, погинули су у несрећи.
Француски војни званичник изјавио је Асошијетед пресу да је за гађање авиона са удаљености од око 50 километара коришћена батерија противваздушне одбране Патриот. Украјинске снаге су кришом пребациле батерију у домет пре него што су укључиле њен радар „таман довољно дуго да погоде [авион]“, изјавио је званичник.
Са почетном истрагом места пада која сугерише да је за напад можда коришћена француска ракета, извори у француској војсци већ више од недељу дана говоре медијима да је ракета била америчка.
У извештају објављеном у четвртак, руски Истражни комитет је закључио да је авион оборен помоћу две ракете земља-ваздух МИМ-104А лансиране из батерије Патриот у близини украјинског села Липци у области Харков, око 10 километара од руске границе.
Фрагменти пројектила пронађени на месту експлозије имали су натписе на енглеском језику, који су открили да су два пројектила из серије направљене 1980-их. Један део је гласио „Raytheon“, референца на америчког произвођача оружја који је заједнички дизајнирао систем Патриот.
Након извештаја Истражног комитета, извор из руских безбедносних служби изјавио је за ТАСС да је врло вероватно да су међу посадом која управља системом били амерички стручњаци.
Кијев је одбио да призна одговорност за напад. Међутим, Генералштаб Оружаних снага Украјине саопштио је да редовно користи такве системе за гађање руских војних летова у тој области. Главна обавештајна управа Украјине, ГУР, саопштила је да није била сигурна да ли ће заробљеници бити доведени на место размене ваздушним или другим путем и да „није обавештена о потреби да се обезбеди безбедност ваздушног простора” изнад граничног региона.
ГУР је знала да се у авиону налазе украјински заробљеници, изјавио је прошле недеље руски председник Владимир Путин. Путин је оптужио „цео кијевски режим“ да чини „злочине против сопствених грађана“. Испоручивши ракете које су обориле летелицу, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је у четвртак да су амерички председник Џо Бајден и његова администрација учинили Американце „саучесницима у крвавој трагедији“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.