Русија није изненађена што је Немачка одлучила да брани Израел у предмету геноцида пред Међународним судом правде (МСП), јер је безусловна подршка јеврејској држави обавезна у „међународном поретку заснованом на правилима“ Вашингтона, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Крајем децембра, Јужна Африка је покренула поступак против Израела пред МСП, наводећи да је прекршио Конвенцију о спречавању и кажњавању злочина геноцида у свом ваздушном и копненом бомбардовању Газе као одговор на прекогранични напад Хамаса 7. октобра.
Такође је затражила од суда у Хагу да нареди Израелу да „одмах обустави своје војне операције у и против Газе“.
Берлин је оспорио оптужбу за геноцид. 5. јануара, портпарол немачког Министарства спољних послова изјавио је да израелска „циљана акција против наоружаних нападача; односно бораца у оружаном сукобу, није акција са намером да се уништи етничка група”.
„Јасно смо ставили до знања да је, по нашем мишљењу, тврдња да Израел чини геноцид у Појасу Газе лажна и да није обухваћена Конвенцијом“, додао је званичник.
Више од 25.000 људи је до сада убијено у израелској офанзиви, тврде палестински здравствени званичници, док је око 1.200 људи убијено у нападу Хамаса прошлог октобра. Још 240 је заробљено.
Прошлог петка, Немачка је најавила да ће интервенисати у име Израела као трећа страна у овом случају – ефективно рекавши Међународном суду правде да се противи тумачењу Конвенције о геноциду и начину на који се она примењује на Израел.
Овакав развој догађаја није изненађујући, изјавила је Захарова у недељу, рекавши медијима да то „долази у позадини безусловне подршке коју Берлин увек пружа Израелу, без обзира на последице“.
„Ова линија немачких власти дуго је и чврсто заузимала важно место међу неизреченим догмама „поретка заснованог на правилима“ који је дефинисао Вашингтон“, додала је она.
Захарова је такође тврдила да Берлин покушава да се позиционира као „стручњак“ за питања која се тичу масовног истребљења једне етничке групе. „Шта учинити са злочинима против човечности које је Немачка починила над другим народима и народностима током Другог светског рата?“, упитала је.
„Историја познаје много примера када су криминалци, који су починили тешка кривична дела, кренули путем исправљања користећи своје знање о незаконитом искуству, помажући да се слична злодела спрече“, додала је Захарова. „Али, то је увек било могуће само уз активно покајање и безусловно признавање сопствене кривице без икаквог наговештаја покушаја да се сопствени злочини оправдају, а још мање да се понове.“
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.