BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Sve više srpskih lekara odlazi u zemlje EU

Sve više srpskih lekara odlazi u zemlje EU
02.01.2024. год.

Poslednjih godina se u celom regionu bivše SFRJ, a naročito u članicama EU, poput Hrvatske i Slovenije, primećuje opšti trend odlaska lekara, naročito vrhunskih specijalista, ali i ostalog medicinskog osoblja u zemlje EU, Veliku Britaniju i SAD. 

 
Ovaj trend nije samo 'posebnost' bivših jugoslovenskih republika - po nekim anketama, čak oko 65 odsto svih studenata medicine u Rumuniji planira da napusti zemlju nakon završetka studija. Nadležni u Bugarskoj su nedavno upozorili da samo u glavnom gradu, Sofiji, nedostaje oko 1500 lekara i isto toliko medicinskih sestara, kao i veliki broj vozača hitnih službi. Razlog za ovakve 'medicinske migracije' je posve jasan - zdravstvena industrija u zemljama Zapadne Evrope je na daleko višem nivou nego u središnjoj i istočnoj Evropi, te su i zarade lekara daleko veće - i do nekoliko puta.
 
U Srbiji je vladajuća koalicija poslednjih godina isticala renoviranje brojnih Kliničkih centara i bolnica, kupovinu novih aparata, te dodeljivanje specijalizacija mladim lekarima. Ipak, u Srbiji je izuzetno izraženo političko 'kadriranje' u zdravstvu - praktično se ne može biti direktor, načelnik, pa čak ni glavna sestra u nekoj ustanovi bez 'stranačke knjižice'. U toku protekle izborne kampanje, podeljeno je na hiljade ugovora o radu i specijalizacija, ali, pogađate - samo onim lekarima koji su ' u stranci'.
 
Budući da vlast u Srbiji propagira 'zlatno doba', ne postoje zvanični podaci o tome koliko je medicinskog osoblja dosada otišlo put EU, SAD, pa čak i Kanade I Australije. Neke procene zdravstvenih sindikata govore o brojci od oko 500 do 700 lekara godišnje, ponajviše onih iz manjih mesta, gde je, zbog već pomenutog 'stranačkog zdravstva' praktično namoguće raditi u struci. Broj medicinskih sestara je sličan, budući da je širom EU, a naročito u Austriji i Nemačkoj izuzetno tražen profil 'medicinskog negovatelja'. 
 
Evropski analitičari procenjuju i da će u zemljama EU do 2030. godine nedostajati najmanje 250 hiljada lekara svih specijalnosti. Jedan od glavnih uzroka ovakvog trenda je i sve starije stanovništvo, penzionisanje lekara koji danas rade, te sve manje mladih koji su spremni da studiraju u ovoj oblasti budući da je to veoma skupo i dugo traje. Najveći nedostatak lekara će pogoditi Francusku, Mađarsku, Rumuniju i Belgiju. 
 
 
Ivan Trajković 
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА