BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како су жене на Балкану неговале косу у 19. веку?

Како су жене на Балкану неговале косу у 19. веку?
28.12.2023. год.

Коса је одувек била важан део женске лепоте и самопоуздања. У 19. веку, жене на Балкану су се трудиле да негују своју косу на различите начине, али наравно, њихова нега није била ни близу данашњој. У наставку вам откривамо неколико начина на које су жене у 19. веку бринуле о својој коси.

Природни регенератори и уља

У 19. веку, жене на територији Балкана ретко су користиле природне регенераторе и уља за косу. Овај период је прилично другачији у односу на данашње време када је нега косе постала неизоставан део свакодневне рутине жена.

Током 19. века, најбољи регенератор за косу јесу биле биљке и чајеви којима се коса испирала, а неке жене су користиле и природна уља.

Разлози зашто жене нису често користиле регенераторе и уља за косу у 19. веку су различити. У то време, козметичка индустрија није постојала, па жене нису имале избор производа намењених нези косе.

Друштвени и културни фактори такође су играли улогу у овом тренду. У 19. веку, жене су се углавном бавиле кућним пословима и бринуле о породици. Нега косе није била приоритет, а жене су често користиле једноставне и природне методе како би одржавале косу здравом.

Економска ситуација такође је утицала но то да жене не негују своју косу и тело. Међутим, важно је напоменути да су постојале изузеци и жене које су користиле уља за косу у овом периоду. Можемо претпоставити да су то биле жене из виших друштвених слојева које су имале приступ луксузнијим производима за негу косе.

Природни сапун за прање косе

У 19. веку, прање косе није било уобичајено као данас, а жене су се ослањале на различите методе и производе како би одржавале своју косу чистом и здравом.

Један од најчешћих начина прања косе био је коришћење сапуна на бази животињске масти. Ови сапуни су се правили од масти животиња, као што је најпознатија свињска маст. Ови сапуни су били врло агресивни и могли су исушити косу, посебно ако су се користили пречесто. Због тога, жене су често одлагале прање косе и прале је само једном месечно.

Још једна метода која се користила за прање косе била је употреба воде куване са пепелом или катраном. Пепео се добија сагоревањем дрвета, док је катран био нуспроизвод добијен из дрвета. Ове супстанце су се додавале у воду за прање косе како би се уклониле нечистоће и масноћа. Међутим, и ова метода је имала своје недостатке. Пепео и катран су имали јак мирис који се дуго задржавао на коси, што је било непријатно и могло је изазвати нелагоду код жена.

Уз све ове изазове, жене су се такође суочавале са ограниченим ресурсима али и непостојањем квалитетних производа за негу косе. У 19. веку, козметичка индустрија није била развијена као данас, а жене су се ослањале на природне састојке и домаће методе за одржавање косе.

Међутим, упркос свим овим изазовима, жене су се трудиле да одрже своју косу здравом и лепом. Користиле су различите технике и трикове како би додале волумен, сјај и мекоћу коси. На пример, често су користиле различите биљне екстракте или уља да би нахраниле косу и побољшале њен изглед. Такође су користиле разне врсте чешљева и четки како би обликовале косу и постигле жељени стил.

Данас, са развојем козметичке индустрије и доступности разних производа за негу косе, жене имају много више опција и могућности за одржавање своје косе здравом и лепом. Сапуне на бази животињске масти и воду са пепелом су замениле шампонима и регенераторима који су специјално формулисани за различите типове косе. Такође, постоје и бројни третмани, маске и уља који пружају додатну негу и хидратацију коси.

Прављење фризуре

У 19. веку на Балкану, жене нису посвећивале велику пажњу својој коси и фризурама као данас, али ипак су имале своје методе. У то време, алати за обликовање косе били су веома различити у односу на данашње. Металне шипке су се користиле за увијање косе, али је овај процес био доста компликован и захтевао је вештине и стрпљење.

Једна од најпопуларнијих фризура тог времена била је плетеница. Жене су користиле различите технике плетења како би постигле различите стилове. Плетенице су биле често украшене тракама или цветовима, што је давало посебан шарм фризури. Ова врста фризуре је била практична и издржљива, што је било важно у свакодневном животу.

Поред плетеница, жене су често правиле и пунђе. Пунђе су биле популарне за посебне прилике и свечане догађаје. Постојале су различите врсте пунђи, као што су француска пунђа, ниски чвор или пунђа са укосницама. Ове фризуре су обично захтевале помоћ других жена или фризера, јер је било тешко постићи савршен изглед самостално.

Да би фризура била што лепша и да би се коса лакше обликовала, жене су користиле различите природне производе за негу косе. Уља, воскови и помаде су били популарни производи који су се користили за стилизовање косе. Ови производи су помагали у обликовању косе и давању сјаја, али је њихова употреба била ограничена због високе цене и недоступности.

Важно је напоменути да су жене у 19. веку на Балкану биле веома веште у обликовању косе и често су своје вештине преносиле са генерације на генерацију.

Можемо закључити да постоји велика разлика кроз историју када је нега косе у питању, не можемо ни да замислимо да данас нека жена опере косу сапуном направљеним од свињске масти, док је некада то била једина опција.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА