Свет треба поново да се уједини у антифашистичку коалицију
65 година након победе над фашизмом у Другом светском рату свет треба поново да се уједини у антинацистичку коалицију. На то позивају учесници међународне конференције назване „Свет без нацизма – глобални задатак читавог човечанства“, која се одржава у горњем дому руског парламента.
Прошло је 65 година како је Нирнбершки међународни трибунал осудио фашизам. Али и дан данас неке снаге правдају злочине нациста, па и проглашавају их националним херојима. Председник Дмитриј Медведев је у поздравном говору учесника форума из више од 40 земаља рекао да лекције Другог светског рата треба да спрече покушаје преписивања резултата рата и рехабилитације нацистичких злочинаца и колаборациониста. Обими хероизације колаборациониста нацизма од стране власти неких европских земаља сада прелазе све границе, сматра члан законодавне скупштине државе Њу Јорк САД Алек Брук-Красни:
Дали су могли наши очеви и деде који су се борили раме уз раме са савезницима, па и са америчким, да замисле да ћемо морати данас овде да се окупимо, 65 година после завршетка рата и поново да говоримо о опасностима препорода нацизма у свету. Данас посматрамо процесе у многим земљама Европе које је тешко замислити у условима демократије. Али и Хитлер је дошао на власт у земљи са демократским процесом. Зато је то што се дешава у тим земљама са моје тачке гледишта и са тачке гледишта многих – веома опасна тенденција. То је полеђина демократије. То је на жалост покушај неких политичких делатника да одговоре на најнижа осећања својих бирача. И на такав начин да добију гласове.
У томе су посебно напредовале земље Источне Европе. У Летонији, на пример, сваке године марширају бивши легионари Вафен СС, многи од њих су учествовали у масовним убиствима Јевреја, представника других националности, својих суграђана. Русија одавно покушава да привуче пажњу Европе на проблем култивисања нацизма у балтичким државама. Ипак европски чиновници до сада затварају очи. Са друге стране у неким земљама постоје организације које се боре против нацизма: на пример, центар Симона Визентала у САД, „Ноћна стража“ у Естонији, Међународни покрет правобранилаца „Свет без нацизма“. Њихов рад даје осетне резултате, говори заменик председника тог покрета Валериј Енгел:
Један од резултата је тај да смо успели да спречимо наступ нациста 1. августа 2010 године у Летонији. Била је планирана и дозвољена од стране суда демонстрација у подршку окупације Риге немачко-фашистичким војскама 1.августа 1941. године. Али ми смо предузели кораке: упозорили смо Државни департман и Конгрес САД, седиште ЕУ у Бриселу. На званичну Ригу је извршен јак притисак, и за један дан до акције председник Летоније је иступио са оштром критиком. Исто то смо учинили и у Талину. Али све су то одвојене акције. Морамо да координишемо систем рада – рекао је заменик председника покрета „Свет без нацизма“ Валериј Енгел.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/wallstalking.org/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »