У Сенату САД дебатује се о новом уговору са Русијом
У Сенату САД , дебатује се о новом уговору са Русијом, а у вези са стратешким офанзивним наоружањем. Демократе моле колеге да гласају „за“ договор. Републиканци критикују документ, предлажући да се било унесу битне измене, било да се одлучивање о ратификацији пренесе на почетак следеће године.
Демократе су још раније упозориле опоненте, да су спремни да са њима разматрају разумне измене резолуције о ратификацији Уговора о СОН. У исто време, они не могу да дозволе уношење измена у уговор. Зато што предложена преправка преамбуле документа, где се говори- дефинише узајамна веза стратешког офанзивног и одбрамбеног оружја, може да „уништи“ бит самог уговора. Управо зато што је текст уговора по себи, већ резултат дугих и сложених преговора и компромиса. Било какве измене текста неизбежно ће узроковати, бар, додатно усаглашавање текста.
У преамбули је све речено довољно нејасно, приметио је у интервјуу „Гласу Русији“ директор Центра међународне безбедности Института светске економије и међународних односа РАН Александар Арбатов.
Преамбула се може тумачити и про-амерички и про-руски. То јест, обема странама је остављна одређена слобода интерпретације оних речи које се у преамбули налазе. Шта је то уопште: „узајамна веза стратешког офанзивног и одбрамбеног оружја“? Русија може да тумачи то на тај начин, да је уз смањење стратешког наоружања, нужно и ограничење одбрамбеног. Не би требало ни повећавати обим одбрамбеног, ако се смањујеје офанзивно наоружање.
А американци управо супротно тумаче. Они говоре- узајамна веза, то значи, што више смањујемо офанзивно наоружање, то би требало да јачамо и увећавамо системе одбране. Наравно, не једни против других, него управо супротно, заједно против трећих земаља. Преамбула на овај начин нуди могућност двоструког тумачења. И поптуно је јасно, зашто је то тако учињено. Управо да не би могло доћи до заједничког договора. Током следеће фазе ћемо се већ сасвим озбиљно позабавити тим „узајамним везама“. Да не би било опречних мишљења и тумачења, већ јединствено, засновано на компромису.
Судећи по свему, управо се око преамбуле и воде најоштрији разговори. Ипак, по оценама локалних експерата, шансе да се измене „убице“ уговора прихвате, практично су једнаке нули. Оне се још ни не разматрају.
У сваком случају, администација Обаме ће учинити све како би завршили рад на ратификацији Уговора о СОН до краја ове године. Ако сенат пренесе разматрање уговора на следећу годину, могуће је да ће искрснути велики проблеми. Од 3. Јануара почиње са радом нови састав конгреса, у коме ће републиканци имати дупло јаче позиције, него у оквиру претходног састава. Републиканци су и до избора блокирали многе иницијативе администрације, а са новим саставом сената, кабинету Обаме, биће још теже.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/PhotoGraham/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »