Нуклеарне силе активно модернизују и проширују своје арсенале услед растућих геополитичких тензија, наводи се у извештају стокхолмског Међународног института за истраживање мира (СИПРИ) објављеном у понедељак.
Научни центар је проценио да су до јануара 2023. Русија, САД, Велика Британија, Француска, Кина, Индија, Пакистан, Северна Кореја и Израел имали укупно 12.512 бојевих глава, од којих је 9.576 ускладиштено у војним залихама за потенцијалну употребу – што је повећање од 86 од годину дана раније.
У извештају се такође тврди да су од јануара Русија и САД – које поседују скоро 90 одсто светског нуклеарног оружја – имале 1.674, односно 1.770 распоређених бојевих глава. Прошле године Русија је имала око 1.588 бојевих глава, док су САД имале 1.744, према СИПРИ.
Научни центар је приметио да „величине њихових нуклеарних арсенала… изгледа да су остале релативно стабилне 2022. године, иако је транспарентност у вези са нуклеарним снагама опала у обе земље“ након избијања непријатељстава у Украјини.
Током године, кинески нуклеарни арсенал порастао је са 350 бојевих глава на 410, процењује СИПРИ, додајући да би до краја деценије Пекинг „потенцијално могао имати најмање толико интерконтиненталних балистичких пројектила колико и САД или Русија“.
На другим местима, сматра се да Велика Британија није повећала свој арсенал 2022. године, иако се очекује да ће њен број бојевих глава расти у годинама које долазе. У међувремену, Француска је наставила свој програм нуклеарног развоја, док Индија и Пакистан изгледа проширују своје нуклеарне арсенале, наводи се у извештају.
Наводи се да Северна Кореја даје приоритет свом нуклеарном програму и процењује се да је саставила око 30 бојевих глава. Израел, који није јавно признао да поседује нуклеарно оружје, такође се верује да модернизује свој нуклеарни арсенал, додаје СИПРИ.
Научници су такође указали на ерозију глобалне контроле наоружања услед сукоба у Украјини, напомињући одлуку Вашингтона да замрзне дијалог о стратешкој стабилности са Русијом и суспензију Москве споразума Нови СТАРТ из 2010, који поставља ограничења на нуклеарне арсенале САД и Русије.
Руски председник Владимир Путин најавио је тај потез у фебруару, указујући на одбијање западних сила да дозволе инспекцију својих нуклеарних објеката. Он је, међутим, потврдио да ће Москва наставити да се придржава ограничења договора о распоређеним бојевим главама.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.