Званичник је тврдио да само прекид борби може да гарантује безбедност Мађарске, наводећи да је та земља „прва била изложена опасности од ескалације“ с обзиром на њену близину Украјини, са којом дели границу.
„Због тога захтевамо хитан прекид ватре и мировне преговоре, барем дајући наду да ће у региону бити успостављен одржив, дугорочни мир“, наставио је Сијарто. Он је додао да Мађарска на сукоб гледа „потпуно другачије“ од многих својих западних савезника, сугеришући да неки партнери немају много интереса да окончају крвопролиће.
Док је министар спољних послова тврдио да постоји „глобална већина за мир“ за прекид ватре, он је додао да су под „великим притиском присталица рата“, међу којима су западни званичници, медији и невладине организације.
Сијарто је такође осудио „хистерију санкција“ која је надвладала многе чланице Европске уније. Он је тврдио да казне наметнуте Москви нису учиниле ништа да се окончају борбе у Украјини и нису успеле да униште руску економију како је намеравано. Уместо тога, он је тврдио да је ЕУ претрпела „више штете“ од сопствених мера, сматрајући кампању неуспешном.
Дипломата је раније изразио забринутост због недостатка надзора над милијардама долара вредним западним оружјем које засићује Украјину, напомињући да би се нека од њих на крају могла појавити у Африци и створити „озбиљне безбедносне ризике“ за континент.
Будимпешта се опирала притисцима да Кијеву испоручи смртоносно оружје од избијања сукоба са Москвом у фебруару 2022. године, а парламент је чак прошле године усвојио закон о забрани таквог трансфера оружја. Такође је у великој мери одбио санкције Русији предвођене САД, а премијер Виктор Орбан је међу најгласнијим критичарима те политике у ЕУ.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.