Украјина највероватније неће моћи да постане чланица НАТО у догледној будућности јер још не испуњава низ услова за пријем, изјавио је немачки канцелар Олаф Шолц. Раније овог месеца, шеф војног блока предвођеног САД, Јенс Столтенберг, изјавио је да су све државе чланице пристале да пожеле добродошлицу Кијеву, али само ако и када победи московске снаге.
У интервјуу за немачки лист Die Welt објављеном у понедељак, Шолц је оценио да би за сада западне присталице Украјине требало да се усредсреде на помоћ држави да „одбрани своју земљу“. У будућности ће се морати разговарати и о безбедносним гаранцијама за Кијев.
„Али ми смо далеко од тога“, додао је он.
На питање да ли би теоретски подржао улазак Украјине у НАТО након окончања војног сукоба са Русијом, канцелар је изјавио да је „свима јасно да то у скорије време неће бити на дневном реду“.
Један од разлога за то је, сматра Шолц, што „постоји читав низ захтева који припадају критеријумима НАТО-а које Украјина тренутно не може да испуни“.
Раније овог месеца, немачка новинска агенција dpa, позивајући се на анкету YouGov-a, известила је да се око 54 одсто Немаца противи могућности да Украјина уђе у НАТО, а само 27 одсто је за.
У међувремену, такође овог месеца, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је за Вашингтон пост да се „сви савезници у НАТО слажу да ће Украјина постати чланица алијансе“. Он је, међутим, одбио да понуди било какав временски оквир за ово.
Према речима званичника, војни блок који предводе САД тренутно помаже Кијеву да „пређе са опреме, доктрина и стандарда из совјетског доба“ и постане „интероперабилан са снагама НАТО-а“.
У априлу је украјински председник Володимир Зеленски изјавио да већина Европљана не би одобрила ако НАТО не упути „заслужени позив“ да се придружи алијанси. Украјинско руководство је јасно ставило до знања да очекује напредак по том питању током предстојећег самита НАТО-а у Литванији у јулу.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.