Ниједан председнички кандидат није успео да обезбеди победу у првом кругу на председничким изборима у Турској 14. маја, при чему је актуелни председник Реџеп Тајип Ердоган добио 49,4 одсто гласова, а опозициони кандидат Кемал Киличдароглу скоро 45 одсто. Очекује се да ће други круг бити одржан 28. маја.
Народна алијанса, на челу са пропредседничком Партијом правде и развоја, води на парламентарним изборима са 49,4 одсто гласова, док је Национална алијанса, коју предводи Киличдароглуова Републиканска народна партија, освојила 35,1 одсто.
ТАСС је прикупио кључне чињенице о исходу турских избора.
Други круг је неизбежан
Очекивало се да ће Ердоган победити на изборима на основу раних резултата, пошто је имао 57-58 одсто гласова, али је актуелни председник видео да су му шансе да избегне други круг опале до понедељка ујутру након што је шеф Врховног изборног већа Ахмет Јенер саопштио да је председник државе прикупио 49,4% гласова.
Према последњим подацима, главни опозициони кандидат Киличдароглу добио је 45 одсто гласова, док је Синан Оган, који је представљао алијансу АТА, добио 5,2 одсто. Сада се очекује да ће се Ердоган и Киличдароглу такмичити за Оганове бираче.
Исход парламентарних избора
На парламентарним изборима победио је Народни савез са 49,4 одсто гласова. Према државном ТВ каналу ТРТ, добиће 321 место у парламенту од 600 места. Према последњим подацима, опозициона Национална алијанса ће добити 213 места.
Рекордна излазност бирача
Људи су изашли у масама да дају свој глас пошто је излазност достигла рекордних 88,9% према најновијим подацима турског Врховног изборног већа. На претходним председничким изборима излазност је била 86,2 одсто.
Повећано интересовање за изборе
Раније су дописници ТАСС-а у Анкари и Истанбулу могли да виде новинаре из скоро свих земаља света како хрле у два главна града Турске. То је зато што избори долазе у важном тренутку у историји Републике Турске, јер ће земља 29. октобра напунити 100 година, а садашња влада је многе своје пројекте и планове повезала са предстојећом годишњицом. Осим тога, Анкара је последњих година успела не само да повећа свој глобални политички утицај већ да постане посредник у многим сукобима како у региону, тако и шире.
Позиција Русије
Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је новинарима у понедељак да Кремљ „веома помно прати” турске изборе и да ће „поштовати” сваки избор који турски народ направи. Он је истакао да је Турска „развијена демократија и јака, суверена земља” способна да обезбеди изборну транспарентност и „спречи било какве незаконите активности”.
Непосредно пре гласања, Киличдароглу је навео да Русија стоји иза неких „монтажа, завера и трака“ у вези са изборима у Турској и упозорио Москву да се не меша у изборни процес. Коментаришући ове изјаве, Ердоган је истакао да неће дозволити да његов ривал нападне Русију. Песков је такође одбацио гласине о наводном мешању Москве у турске изборе. Он је у одговору на захтев ТАСС-а за коментар рекао да „то не долази у обзир“.
Прославе у Анкари и Истанбулу
Иако ниједан од председничких кандидата није обезбедио победу у првом кругу, присталице и актуелне власти и опозиције изашле су у недељу увече на улице Анкаре и Истанбула. Прослава је протекла у мирној атмосфери. Ердоган се касно увече обратио својим присталицама у Анкари, рекавши да је „демократија победила” на изборима 14. маја и позвао их да за две недеље поново дођу на бирачка места.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.