BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Како расхладити возило

Како расхладити возило

Како расхладити возило
21.04.2023. год.
Путовања по летњим вруц́инама могу да буду веома напорна и непријатна. Већина људи обожава топло време и воли да путује лети, али све има своје границе. Ако температуре постану превисоке, ако жива у термометру пређе 35 - 40 степени, уживање у вожњи врло брзо прелази у право мучење.

Ваздух у кабини се толико загреје да се тешко дише, седишта и волан су претопли, навлаке од коже постају лепљиве и вреле, а пластични и метални делови малтене не могу да се дотакну. Под дејством сунца и топлоте, пластика, кожа и тканина на тапацирима се троши, љушти, пуца и убрзано пропада. Возила која су стално на сунцу делују старије и истрошеније.

Осим на возила, велике врућине негативно делују и на возаче и путнике. Они постају уморни, раздражљиви, губе концентрацију и способност доношења одлука, може се јавити претерано знојење, отежано дисање, вртоглавица, у тежим случајевима и губљење свести и топлотни удари.

Због свега набројаног, веома је важно заштитити унутрашњост возила од високих температура. У продужетку текста прочитајте неколико савета како да то и урадите.

ВЕШТИНА ПАРКИРАЊА

Нема ништа горе него ући у возило које је предуго било на сунцу. Решење је једноставно – паркирати га у што је могуће већој хладовини. Ах, кад би то било тако лако. Лети сви траже заштиту од сунца, када је туристичка сезона у пуном јеку, наћи паркинг, па још у хладовини, је скоро немогућа мисија.

О паркингу треба размишљати још рано ујутру, када места испод настрешница, тенди или већих крошњи нису заузета. Треба добро антиципирати кретање сунца, како би били сигурни да ће у подне, када је најтоплије, возило бити у хладовини а не на сунцу. Треба добро проценити и крошње дрвећа, нису све исте. Најбоља је сенка испод ораха, храста, платана, липе. Ако паркирате испод неког жбуња иил танког грабића нећете се превише заштитити.

Хладовина може да се нађе и поред већих зграда и кућа. Треба пазити да се одабере страна која није под сунцем, најбоља је северна експозиција.

Ако постоји могучност паркирања у гаражи или на паркингу који је заштићен од сунца, а наплаћује се, треба је искористити. То је последње нешто на шта треба штедети. Ништа не може да замени осећај уживања када вас дочека пријатна и свежа атмосфера вашег расхлађеног возила док напољу “бесне” врућине.

ПРОВЕТРАВАЊЕ ВОЗИЛА

Ако је и поред свих предузетих мера унутрашњост возила још увек превише топла и непријатна за престој, не треба одмах кретати на пут.

Ма колико журили, аутомобил претходно мора да се добро проветри. Отворите све прозоре и врата како би свеж ваздух могао да избаци устајао и врели ваздух из унутрашњости возила. Када темепратура мало падне и може да се уђе, возите неко време са отвореним прозорима. Возите споро, највише до 50км/х.

Чак и ако је возило паркирано испод дубоке хладовине, ваздух унутра се загрева. Да би се то спречило, прозори треба да се оставе да буду мало отворени. Отвор треба да је довољан да ваздух може да циркулише, а да провалници не могу да отворе возило. Ако процените да околина није безбедна и да је ризик превелик, онда боље немојте то да радите.

При већим брзинама, прозоре треба затворити а укључити клима уређај. Када смо већ код климе, не сме се претеривати и превише расхладити возило. Неко укључи климу и спава у ауту, што је добар увод у прехладу. Разлика између спољне и унутрашње температуре не сме да буде већа од 10 степени.

Ако изнајмљујете возило преко лета, обавезно нека буде са климом. Ови уређаји помажу у одржавању оптималне температуре и влажности, вожња је удобна и сигурна, нема ни прашине, полена и осталих алергената који могу да сметају возачу и путницима.

вожња по вручини

ЗАШТИТА ЗА ПРОЗОРЕ

Затамњени прозори пружају добру заштиту од сунца. Стакла могу да буду затамњени фабрички, а постоје и специјалне ауто фолије које се могу залепити на ветробранско стакло и на остале прозоре. Ове фолије не дозвољавају сунчевим зрацима и штетном УВ зрачењу да продру у унутрашњост возила.

За заштиту од сунца могу да се користи и картон, платнене крпе, завесе (треба пазити да не буду тамних боја), и остала импровизована средства.


ИЗБЕГАВАЈТЕ ДА ПРЕТРПАВАТЕ УНУТРАШЊОСТ ВОЗИЛА

Превише ствари у возилу - торбе, кофери, разна опрема, покривачи, паковања хране и пића, играчке, итд., спречавају циркулацију ваздуха, упијају топлоту и додатно загревају унутрашњост кабине. Уколико се очекује топло време, боље је све те ствари ставити у пртљажник или на кровни носач, па ако вам нешто затреба стати и узети их.

Неке супстанце као што су хемикалије, лакови, фарбе и слично, под дејством високих темепратура могу да испуштају отровна испарења и повећавају ризик од избијања пожара.


ЗАВРШНА РЕЧ

Када дођу врели летњи дани, није довољно размишљати само о расхлађивању кабине возила, треба мислити и на мотор. Пре него што кренете на пут проверите да ли у хладњаку има довољно расхладне течности, моторног уља, горива и по потреби их допуните. Ако се допусти да се мотор прегреје може доћи до већих оштећења и кварова. А није нимало пријатно остати у квару док је напољу врућина.

Врућине могу да изазову одређене проблеме за време вожње, али ако имате у виду ове наше савете, све ће проћи у најбољем реду.



  • Извор
  • https://www.unirent.rs/blog/kako-rashladiti-vozilo-171.html


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА