Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
РТ: Оно што до сада знамо о оружаном сукобу у Судану
20.04.2023. год.
Битка за контролу над Суданом ушла је у пети дан, након неуспеха 24-часовног примирја које су у уторак прогласиле суданска војска и ривалска паравојна група.
Каква је тренутна ситуација у Судану?
Тешке борбе воде се у главном граду земље, Картуму, суседном граду Омдурману, и на другим жариштима након што су у суботу избили сукоби између Оружаних снага Судана (САФ) и Снага за брзу подршку (РСФ). Најмање 270 људи је погинуло, а више од 2.600 повређено у оружаном сукобу, проценила је Светска здравствена организација, позивајући се на суданско министарство здравља. Комитет Суданског синдиката лекара саопштио је у среду да је више од половине болница у главном граду и суседним градовима остало неспособно да опслужује пацијенте након што су неке бомбардоване, док су друге нападнуте и опљачкане.
Шта је узрок сукоба?
Сукоб потпирује борба за моћ између генерала Абдела Фатаха ал-Бурхана, који води САФ, и његовог ривала, генерала Мохамеда Хамдана Дагала, такође познатог као Хемети, лидера РСФ. Тензије су настале због спора око интеграције РСФ, паравојних снага, у оружане снаге земље, као и надлежности које би требало да надгледају овај поступак. Процес спајања је кључни услов наведен у транзиционом споразуму Судана, који је првобитно био планиран за 1. април, али још увек није потписан.
Шта је транзициони споразум?
У априлу 2019, војни удар који су заједнички организовали РСФ и САФ довео је до свргавања председника Омара ал-Башира, који је био на власти 30 година. Споразум о подели власти постигнут је у августу 2019. између Прелазног војног савета и Алијансе за слободу и промене, формирајући 11-члани Прелазни савет за суверенитет (ТСЦ) како би се отворио пут прелазној влади коју предводе цивили. Од тада земљом управља ТСЦ, са командантом војске ал-Бурханом као председником, а Хеметијем из РСФ-а као замеником председника. Још један државни удар у октобру 2021. пореметио је транзициони споразум, што је довело до новог споразума прошлог децембра.
Зашто се РСФ противи интеграцији у оружане снаге земље?
Било је извештаја о неслагању између Хеметија и ал-Бурхана око именовања врховног команданта војске током вишегодишњег периода интеграције, при чему се РСФ залагао да цивилни шеф државе преузме ту функцију, што војска се противи. Адел Абдел Гафар, члан Савета за Блиски исток, такође је рекао медијима да се РСФ „опирао интеграцији у војску“ јер се плаши „да ће изгубити моћ“.
Како је сукоб утицао на међународну заједницу?
Борци су наводно гађали хуманитарне раднике, болнице и дипломате. Жозеп Борел, високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност, рекао је у понедељак да је амбасадор ЕУ у Судану „нападнут у својој резиденцији“. Истог дана наводно је нападнут и конвој возила америчке амбасаде. Индијска амбасада је такође у недељу саопштила да је један од њених држављана „који је у суботу погођен залуталим метком“ и да је „подлегао повредама“. Светски програм за храну УН привремено је обуставио своје операције у Судану након што су три запослена убијена.
Који је пут напред?
Расте притисак на зараћене стране да обуставе борбе како би заглављени становници могли да добију очајнички потребну помоћ и залихе. Обе стране оптужују другу за кршење претходног прекида ватре. РСФ је поново објавио своју „пуну посвећеност потпуном прекиду ватре“ у наредна 24 сата, Група је позвала свог противника, који тек треба да коментарише предлог, да се „подржи примирја према најављеном времену“.
Према Ал Џазири, док су друге земље забринуте да би сукоб могао ескалирати, судански комитет љекара упозорио је на претећу „парализу здравственог система у Судану“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
- Извор
- Танјуг
- Фото: AFP/ vostok.rs
- Повезане теме
- Судан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »