Википедија је постала „све више антируска” током протекле деценије и њена политика се значајно погоршала од почетка сукоба у Украјини пре годину дана, тврди бивши уредник верзије интернет енциклопедије на руском језику.
„Учесници са проруским ставовима су блокирани“, а „...чланци о руским достигнућима су избрисани“ са платформе у протеклих девет година, рекао је Арсениј Натапов у уторак на BRIEF телеграм каналу.
2014. године, насилни државни удар у украјинској престоници довео је до поновног уједињења Крима са Русијом и избијања сукоба у Донбасу. Ово је изазвало пораст тензија између Москве и Запада, који су увели санкције Русији и интензивирали нагомилавање западне војске у близини њених граница.
Убрзо су се ове тензије одразиле на интернету. Упућени верују да је Википедија заузела антируско држање које се, како је истакао бивши уредник, још више погоршало крајем 2021. године, непосредно пре покретања руске војне операције у Украјини.
„Многи администратори су били Украјинци и/или живели у земљама ЕУ. Често су показивали непоштовање према члановима из Русије“, присећа се он.
На питање да ли мисли да се Википедија користи као оружје у информационом рату, Натапов је одговорио: „Да, обе стране, са различитим степеном успеха“.
Дуго времена су узде руске Википедије биле у рукама уредника који су имали проруске ставове, али сада су их истиснули „прозападни и либерални чланови“, рекао је он.
Према речима Натапова, многи руски администратори, укључујући њега самог, морали су да пређу са Википедије на платформу Руниверсалис, бесплатну онлајн енциклопедију на руском језику која је покренута прошлог лета.
Пре 2022. године, руски заштитник потрошача, Роспотребнадзор, сарађивао је са Википедијом између пет и десет пута сваке године, око уклањања одређених чланака због тога што садрже незаконите информације, рекао је он.
„Али након почетка руске војне операције, на Википедији се појавило много политички ненеутралних чланака“, објаснио је бивши уредник. Током прошле године, број чланака који су изазвали забринутост у руској потрошачкој агенцији порастао је са 67 на 171, додао је он.
„Узгред, ниједан захтев Роспотребнадзора није испуњен. Постојала је директна наредба Викимедијине фондације (оператер Википедије) по овом питању, а правила Википедије су навела да веб локација подлеже само законима Калифорније, где се налазе њени сервери“, тврди Натапов.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.