Лидер Ослободилачке војске Косова Хашим Тачи изјаснио се у понедељак да није крив пред специјалним трибуналом у Хагу који финансира ЕУ. Тачи и још тројица лидера ОВК оптужени су за ратне злочине и злочине против човечности због својих акција током побуне против Србије 1998-99, коју је НАТО на крају покренуо ваздушни рат да би подржао.
Тужиоци косовског Специјалног већа оптужили су Тачија, Кадрија Веселија, Реџепа Сељимија и бившег портпарола ОВК Јакупа Краснићија за убиство, мучење, присилне нестанке, прогон и окрутно поступање према етничким Албанцима, Ромима и Србима, у циљу стицања контроле над читава покрајина.
„Зашто су то урадили? Докази ће показати да је то требало да добије власт“, рекао је тужилац Алекс Вајтинг, додајући да је ОВК имала „јасну и експлицитну политику да циља на сараднике и издајнике, укључујући политичке противнике“.
Поред жеље за влашћу, оптужени су били мотивисани „страхом“ да би њихова ствар могла бити поражена и „мржњом“ према Србима након сукоба са југословенском војском и полицијом, тврдили су тужиоци.
У оптужници се наводи да је најмање 407 људи отето и вансудско затворено, а најмање 100 њих убијено, између 1. јануара 1998. и 31. децембра 2000. НАТО је у марту 1999. године покренуо 78-дневни ваздушни рат у име ОВК.
„У потпуности нисам крив“, рекао је Тачи (54) Трибуналу, понављајући изјашњавање о кривици из 2020. године када је приведен. И остали су се изјаснили да нису криви.
Тачи је од команданта ОВК познатог као 'Змија' до лидера Демократске партије Косова (ПДК) и првог премијера самопроглашене независне владе 2008. Постао је председник 2016, али се повукао након оптужница. Србија не признаје декларацију о независности отцепљене покрајине.
Истрага Савета Европе је 2010. године повезала Тачија са организованим криминалом, укључујући трговину људским органима који су насилно узети од заробљеника ОВК. Када се случај Трибунала УН против других лидера ОВК распао због застрашивања сведока и убиства, 2015. године основана су Специјалистичка већа.
Хиљаде етничких Албанаца окупило се током викенда на Косову у знак протеста због суђења, а неколико десетина је протестовало и испред суда у Холандији. Премијер Албаније Еди Рама твитовао је у знак подршке Тачију, напомињући да га је „једном лично Џо Бајден поздравио као Џорџа Вашингтона на Косову! Садашњи амерички председник је у то време био сенатор и снажно је подржавао НАТО рат.
Немачки амбасадор у Приштини такође је подржао суд, твитујући: „Не суди се ОВК... већ појединцима који су оптужени за, односно тешке ратне злочине. Међутим, оптужница конкретно терети Тачија и друге да су били део „удруженог злочиначког подухвата“ за преузимање Косова. Ту правну доктрину, коју је осмислио амерички адвокат, први је употребио ад-хоц трибунал за бившу Југославију 1990-их, да би кренуо на србско војно и политичко руководство.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.