МАРКИРАЊУ ГРАНИЦЕ РС
"Али, то је била суштина и прије 15 година, а није урађено. Питање маркирања границе давно је тебало да буде завршено, не активностима Владе РС, него упорним настојањем ОХР-а да обезбиједи заједнички рад на том питању", рекао је Додик новинарима у Бањалуци, реагујући на писмо ОХР-а упућеном Влади РС да не врши маркирање границе без друге стране.
Пошто ОХР није обезбиједио заједнички рад, Додик је рекао да РС преостаје да због својих потреба јасно утврди шта је грунт који јој припада, како би могла да изврши попис и да има релевантне податке о ономе са чиме располаже.
Према његовим ријечима, уласком у годину пописа немаркирана линија разграничења ће унијети многе проблеме у подацима.
"Примјећујемо да ОХР ради оно што су на дневни ред стављали бошњачки политичари, а без пажње су у прошлости остала питања попут рада комисије која је успостављена за маркирање границе. Из те комисије напрасно су иступили представници Федерације БиХ и данас имамо проблем око земљишних књига и много чега другог што је требало да буде ријешено", навео је Додик.
Додик је напоменуо да је међуентитетска граница постављена, али да није маркирана, односно да оно што је у папирима није пренесено на терен.
"Она дакле није спорна, али није маркирана. То значи изаћи на терен и поставити граничне ознаке, које служе као оријентири за кретање, куда се креће линија разграничења. У нашем интересу је да то урадимо", истакао је Додик.
Додик је напоменуо да се ОХР годинама није бавио овим питањем, због чега се Влада РС морала поставити на овај начин, као што се није бавио ни другим питањима, попут провођење одлука Дома за људска права када су у корист РС.
Из ОХР-а је данас саопштено да је обиљежавање међуентитетске линије разграничења војно питање које, према Анексу два Дејтонског споразума, спада под овлаштења команданта међународних снага у БиХ.
У саопштењу се наводи да "Анекс два утврђује механизам које стране могу користити за утврђивање међуентитетске линије разграничења под надзором команданта међународних снага у БиХ" и да "ниједна страна не може предузимати било какве једностране активности", јер би то "представљало озбиљно кршење Дејтонског споразума".
- Извор
- РТРС
- Повезане теме
- граница
Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »